Diyanet'ten yeni korona tedbirleri

Diyanet'ten yeni korona tedbirleri

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüsün yayılma riskine karşı yeni tedbirler aldı.

Diyanet'ten yeni korona tedbirleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla, 81 il müftülüğüne yazı gönderildi.

Yazıda, koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı cuma namazı ile vakit namazlarının cemaatle kılınması hususunda alınan kararla ilgili oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için alınacak yeni tedbirler bildirildi.

Koronavirüs önlemi camide tartışma çıkarttı İZLE

 

CUMA VE KANDİL GECESİNDE CAMİLER KAPALI

Bu kapsamda alınan tedbirler sona erinceye kadar ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an Kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağı ve cuma namazı için sala okunmayacağı duyuruldu.

Diyanet ten yeni korona tedbirleri #1

DİNİ HASSASİYETLERİ İSTİSMAR EDENLER...

Bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiğinin ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği belirtildi.

Yazıda, İslam’ın ana gayelerinden birinin insanın can güvenliğini sağlamak olduğuna ve İslam hukukunun "zararı önlemek fayda sağlamaktan daha önemlidir" temel ilkesine dikkat çekildi.

İNSANİ VE VİCDANİ SORUMLULUK

Öte yandan, “Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur.” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs önlemini dinlemeyen cemaat, camide arbede çıkardı HABERİ

Diyanet ten yeni korona tedbirleri #2