Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Heybeliada’daki arazi ile ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Heybeliada’daki arazi ile ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Heybeliada’daki alanlar da Başkanlığımıza aynı usullerle tahsis edilmiştir." denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Heybeliada’daki arazi ile ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan günlerdir kamuoyunun gündemindeki Heybeliada’daki arazinin devredilmesine ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, tahsis edilen alanın pandemi hastanesi olmadığı ve Heybeliada’ya yeniden bir Pandemi Hastanesi’nin planlanması halinde, mevcut olan araziyi de iade etmeye hazır olunduğu ifade edildi.

“Bazı medya organlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2018 yılında tahsis edilen İstanbul Heybeliada’daki araziyle ilgili olarak yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.” denilen açıklama şöyle devam etti:

"PANDEMİ HASTANESİ DEĞİL, SANATORYUM ALANI TAHSİS EDİLDİ"

“Haberlerde sözü edilen alanlar, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sanatoryum’un kapanmasının ardından 13 yıl boş kalmış, bu sürenin ardından 2018 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiştir.

Dolayısıyla başkanlığımıza bir pandemi hastanesi değil, geçmişte son olarak Sanatoryum olarak kullanıldıktan sonra kapatılarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne iade edilmiş ve üzerinde kullanılamaz durumda binaların olduğu bir alan tahsis edilmiştir.

Söz konusu 200 dönümlük alanın Sanatoryum binasının da içinde olduğu yaklaşık 134 dönümlük bölümünün tahsisi başkanlığımızın görüşü doğrultusunda 2019 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmıştır.

Başkanlığımıza halen tahsisli bulunan yaklaşık 60 dönümlük alanda, harabe durumda olan Sanatoryum’un idari hizmet binaları olarak kullanılan yerler bulunmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ndan Heybeliada’daki arazi ile ilgili açıklama  #1

"BAĞIŞLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Bazı medya kuruluşlarınca iddia edildiği gibi, söz konusu alanların başkanlığımıza bağışlanması söz konusu değildir.

İlgili mevzuat doğrultusunda, kamuya ait araziler kamu kurumlarına nasıl tahsis ediliyorsa, Heybeliada’daki alanlar da Başkanlığımıza aynı usullerle tahsis edilmiştir.

Başkanlığımız koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde birçok ilimizde eğitim tesislerini Sağlık Bakanlığımızın kullanımına açmış ve 150 bin civarında personelimizle her türlü desteği vermeye gayret etmiş, bundan sonra da devam edecektir.

Öte yandan, salgınla mücadele kapsamında Heybeliada’ya yeniden bir Pandemi Hastanesi inşası planlanması halinde, söz konusu araziyi de başkanlığımız iade etmeye ve süreçle ilgili gerekli desteği vermeye hazırdır.”