Dışişleri: Nikos Dendias'ın iddiaları gerçek dışıdır

Dışişleri: Nikos Dendias'ın iddiaları gerçek dışıdır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın bir gazete mülakatında Türkiye’ye yönelik ifadelerine ilişkin yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın bir gazete mülakatında Türkiye’ye yönelik ifadeleri hakkındaki soruya cevap verdi.

Aksoy açıklamasında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Eleftheros Typos gazetesinde 11 Ekim'de yayıNlanan mülakatında Türkiye'ye ilişkin iddia ve beyanlarının asılsız olduğunu belirtti.

"TÜRKİYE'DEN KAYNAKLANDIĞI İDDİASI KAMUOYUNU YANILTMAYA MATUFTUR"

İstikşafi görüşmeler 2016’da Yunanistan’ın talebi üzerine durdurulduğunu belirten Aksoy, "Bunun Türkiye’den kaynaklandığı iddiası kamuoyunu yanıltmaya matuftur. Aynı şekilde istikşafi görüşmelerde tek bir meselenin ele alındığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Bu görüşmelerin amacı, iki ülke arasında birbirleriyle bağlantılı tüm meselelerin çözüme kavuşturulmasıdır." dedi.

Dışişleri: Nikos Dendias ın iddiaları gerçek dışıdır #1

"CİDDİYETTEN UZAK, GÜLÜNÇ BİR İDDİA"

Sözcü Aksoy açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Diğer taraftan, Maraş sahil şeridini halka açan Türkiye değil, KKTC Hükümetidir. Yunan-Rum ikilisinin bu adımı BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olarak nitelendirmesi ve burada denize giren insanların uluslararası güvenliği tehdit ettiği iddiası ciddiyetten uzak, gülünç bir iddiadır.

Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki meselelerini ülkemizle samimi bir diyalogla çözmek yerine, AB’yi Türkiye’ye karşı koz olarak kullanmaya çalışması sonuç vermeyecek bir çabadır. Yunanistan tehdit ve şantaj dilinin işe yaramayacağını artık anlamış olmalıdır.

Yunanistan’ın bir yandan bizimle diyaloğa hazır olduğunu söylerken diğer yandan gerginliği arttırıcı eylem ve faaliyetlerde bulunmaya devam etmesi ise samimiyetsizlik örneğidir.

Nitekim, ülkemizin ‪28 Ekim 2020‬ tarihinde Ege Denizi’nde icra edeceğini duyurduğu ve Bakan Dendias tarafından eleştiri konusu yapılan tatbikat, Yunanistan’ın 1988 Atina mutabakatına aykırı olarak evvelce ‪29 Ekim 2020‬ tarihinde yapacağını duyurduğu tatbikata cevap niteliğindedir. Yunanistan’ın ikazlarımıza rağmen milli günümüzde tatbikat düzenlemesi iyi niyetten yoksun bir yaklaşımdır.

Ülkemiz, Ege ve Akdeniz’de hem kendi haklarını, hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."

Dışişleri: Nikos Dendias ın iddiaları gerçek dışıdır #2

İlginizi Çekebilir
Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi te go ti çi go ti
Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi te go ti çi go ti
569 YORUM
Gündem
Jeremy Rifkin CHP programına ABD'den bağlandı
Jeremy Rifkin CHP programına ABD'den bağlandı
1376 YORUM
Gündem
Bu kripto para onun hayatını değiştirdi!
ADVERTORIAL
CoinPro
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
505 YORUM
Gündem
Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu tokalaşmadı
Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu tokalaşmadı
473 YORUM
Gündem