Danıştay, YKS itirazını reddetti

Danıştay, YKS itirazını reddetti

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) yapılmasına ilişkin kararın iptali istemiyle açılan dava, Danıştay 8. Dairesi tarafından reddedildi.

Danıştay, YKS itirazını reddetti

27-28 Haziran'da yapılması planlanan 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), koronavirüs tedbirleri kapsamında 25-26 Temmuz'a ertelenmiş, daha sonra ise eski tarihine geri çekilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararı 4 Mayıs’ta yapılan Kabine toplantısı sonrası duyurmuştu.

Kararın ardından ise İyi Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, 'kamu yararı' olmadığı ve 'hukuka aykırı' olduğu iddiasıyla yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a başvurmuştu.

"GÜVENLİ BİR ZAMAN DİLİMİ SÖYLEME İMKANI YOKTUR"

YÖK ve ÖSYM'nin, 2.5 milyon adayın gireceği YKS'nin iptali başvurusuyla ilgili savunmasında, "Salgının hazirandaki durumu öngörülebilir olarak değerlendirilirken, sonraki bir tarih olan temmuz ayında salgının ne şekilde seyredeceği hususu hazirana oranla daha belirsiz bir zaman dilimine işaret etmektedir. Temmuz ayının haziran ayına göre salgın bakımından daha güvenli bir zaman dilimi olduğunu söyleme imkanı yoktur." ifadeleri yer almıştı.

DANIŞTAY İTİRAZI REDDETTİ

Açılan davada ise karar çıktı.

Danıştay 8. Dairesi, YKS'nin yapılmasına ilişkin kararın iptali istemiyle açılan davayı reddederken, sınavın 27-28 Haziran'da gerçekleşeceği belirtildi.

Danıştay, YKS itirazını reddetti #1