Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor

Türkiye’de 2 tabur komutanıyla birlikte en fazla şehidin verildiği askeri birlik olan Dağlıca Taburu; son teknolojik silah ve ekipmanların yanı sıra çevresinde kurulan üs bölgeleriyle dikkat çekiyor.

Bir zamanlar teröristlerin gruplar halinde geçiş yaptığı Hakkari Dağlıca bölgesi, kahraman Türk askerinin başarılı operasyonlarıyla en güvenli günlerini yaşıyor.

Geçmiş yıllarda binlerce teröristin içtima için bir araya geldiği Oramar Dağı başta olmak üzere Gevena Kurki, Şikefte ve Keri Tepe gibi hakim bölgelerdeki üs bölgeleri sayesinde artık sınırda kuş uçurtulmuyor.

HUDUT KARTALLARI GÖREVDE

Teröristlerin Türkiye’ye geçiş güzergahlarını kapatan hudut kartalları, yaz kış demeden görevini yerine getiriyor.

TEKNOLOJİK EKİPMANLARLA ÜST KORUMA

Dik yamaçlı dağların arasında kurulan ve sürekli insansız hava araçlarının görev aldığı Dağlıca Taburu ve çevresindeki hakim noktalara kurulan üs bölgeleri, teknolojik silah ve ekipmanlarla korunuyor. Tüm terör örgütlerine karşı Türk milletinin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güç ve ’ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla görevini yapan hudut kartalları, sürekli elleri tetikte, gözleri sınırda bekliyor.

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #1

HEDEFLER BİR BİR YOK EDİLİYOR

Her zaman göreve hazır olan hudut kartalları, telsizden yapılan ‘tatbikat’ anonsuyla kısa sürede hedefleri ateş altına aldı. Tatbikat gereği yapılan roket saldırısına anında makineli tüfekler ve ağır silahlarla karşılık veren Dağlıca kahramanları, belirlenen hedefi yok etti. Böylelikle sınırın emin ellerde olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #2

DAĞLICA TABURU'NA DÜZENLENEN HAİN SALDIRILAR

Şehit Kurmay Yarbay İlker Çelikcan Hudut Tabur Merkezi ismi verilen Dağlıca Taburu, bir zamanlar verdiği şehitlerle Türkiye’nin gündemine gelmişti. Bugüne kadar 32 şehit veren tabur, Irak’ın kuzeyinde bulunan Avaşin-Basyan bölgesindeki teröristlerin ülkeye geçişi önünde set görevi görüyor.

7 Eylül 2015 Dağlıca saldırısı olarak kayıtlara geçen hain saldırıda, Dağlıca-Yüksekova karayolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, PKK’lı teröristlerce yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcıların patlatılması ve kurulan pusu sonucu 16 asker şehit düşmüştü. Şehit düşen askerler arasında yer alan ve teröristlerle uzun süre çatışan Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan’ın adı da artık taburda yaşatılıyor. 17 Ekim 2015 tarihinde ise devam eden operasyonlarda PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada Yarbay İlker Çelikcan’ın yerine atanan Yarbay İhsan Ejdar, beraberindeki iki astsubayla birlikte şehit düşmüştü.

Dağlıca Taburu’nun en fazla şehit verdiği ikinci hain saldırı ise 21 Ekim 2007 tarihinde yaşandı. Irak’ın kuzeyinden sınırı geçen yaklaşık 150-200 kişilik teröristin saldırısı sonucu 12 asker şehit düşerken, yapılan takip sonucu onlarca terörist ise etkisiz hale getirilmişti.

Öte yandan kaleyi andıran tabur, bünyesindeki askerlere her türlü sosyal ve sportif olanakları da sunuyor.

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #3

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #4

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #5

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #6

Dağlıca Taburu teröristlere nefes aldırmıyor #7