Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce: Ezan Türkçe okutulmalıydı

Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce: Ezan Türkçe okutulmalıydı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Özdemir İnce, katıldığı canlı yayında ezanın Arapça'ya çevrilmesinin hata olduğunu söyleyerek, Türkçe okutulması gerektiğini savundu.

Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce: Ezan Türkçe okutulmalıydı

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Cumhuriyet gazetesi yazarı Özdemir İnce, Tele1 canlı yayınına katıldı.

Cumhuriyet yazarı İnce yayında, ezanı Arapça okumanın Arap milliyetçiliği olduğunu; Demokrat Parti’nin de tekrar Arapçaya çevirmesinin hata olduğunu öne sürdü.

"Ezan Türkçe okutulmalı"

1950 seçimlerini yapmanın hata olduğunu ve tek parti rejimiyle Türkiye'nin yönetilmesi gerektiğini savunan İnce, ezanın da Türkçe olması gerektiğini vurgulayarak, "Arapça ezan; Arap ve kültürel emperyalizmdir. Ne zararı var 'Tanrı uludur Tanrıdan başka yoktur tapacak'ın? Ha Arapça olmuş ha Türkçe. Ondan sonra Said Nursi Kürdü çıktı.” ifadelerini kullandı.

CHP’li Özdemir İnce: Ezan Türkçe kalmalıydı

.

"Herhangi bir yerde ezan sadece Arapça söylenir diye iddia edilmiyor"

Öte yandan Özdemir İnce'in programda kullandığı ifadelerin tamamı şu şekilde:

"Senin yaptığın iş ne? Ezan-ı Muhammedi’nin Arapça söylenmesi. Yav kardeşim Arapça orada çıktığı için Türkler Arap mı? Ayrıca herhangi bir yerde ezan sadece Arapça söylenir diye iddia edilmiyor. Ayrıca bunu Araplar iddia etse bile bu Arap milliyetçiliği ve kültürel emperyalizmdir. Ve ne zararı var ‘Tanrı uludur, Tanrı uludur. Tanrıdan başka yoktur tapacak’ın? Ha Arapça olmuş ha Türkçe.”

Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce: Ezan Türkçe okutulmalıydı #1

Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce: Ezan Türkçe okutulmalıydı #2