Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna lideri ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna lideri ile bir araya geldi

Ukrayna lideri Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, "Türkiye, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i ağırladı.

Karşılama töreninin ardından görüşme yapan iki lider, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rusya lideri Vladimir Putin ile iyi ilişkilere sahip olaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım konusunda tepkisini göstermekten çekinmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından satır başları şöyle:

"Türkiye, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır

Soydaşlarımızın tarihi ana vatanları Kırım'daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna lideri ile bir araya geldi VİDEO

10 MİLYAR DOLARLIK YENİ HEDEF

Ülkelerimiz arasında devam eden serbest ticaret müzakerelerini artık neticelendirme zamanı gelmiştir. Kendimize 10 milyar dolarlık yeni bir hedef belirledik.


Karşılıklı atacağımız birçok adım var. Özellikle geçen yıl, 1 milyon 300 bin turist ülkemize geldi. Bu halklarımız arasındaki ilişkilerimizin de ne denli geliştiğinin göstergesidir.

FETÖ İLE MÜCADELE

Görüşmelerimizde mevcut bazı sıkıntıların çözülmesi ve ekonomik ilişkilerimizin yeni seviyelere taşınması konusunda görüş birliğinde bulunduk. Görüşmemizin ana konularından biri FETÖ ile mücadele ve güvenlik alanında iş birliği olmuştur.

Mevcut iş birliğimizi ilerletme konusunda sayın mevkidaşımla, tam bir fikir birliği içerisindeyiz."