Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Doğu Akdeniz meselesinde geri adım atmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Doğu Akdeniz meselesinde geri adım atmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar gazetesine konuşarak Doğu Akdeniz'e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Doğu Akdeniz meselesinde geri adım atmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'da yayınlanan The Peninsula gazetesine verdiği mülakatta Doğu Akdeniz meselesine değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye'nin geri adım atmayacağını vurguladı.

"KARARLILIĞIMIZI GÖRENLER ÇAĞRILARA KULAK VERMEK ZORUNDA KALDI"

Herkes için hakkaniyetli paylaşımdan yana olduklarını belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Ege ve Akdeniz meselesi Türkiye'nin asla geri adım atmayacağı bir meseledir. Türkiye'nin ve KKTC'nin yok sayıldığı, kıyılarına hapsedildiği hiçbir çözümü kabul etmediğimizi tüm platformlarda yüksek sesle dile getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Hak ve menfaatlerimizi her zaman ve her şartta korumaya, savunmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Doğu Akdeniz'deki kararlılığımızı görenler ve ülkemize içi boş tehditlerle, şantajlarla geri adım attıramayacağını anlayanlar nihayet diyalog çağrılarımıza kulak vermek zorunda kaldı.

"ADIMLARIMIZI KAZAN-KAZAN PRENSİBİ ÇERÇEVESİNDE ATIYORUZ"

Oysa biz en başından beri diplomasi kanallarını açık tuttuk. Türkiye Doğu Akdeniz meselesinde gerginliğin düşürülmesinden ve diyalogdan yana olduğunu sadece söylemleriyle değil eylemleriyle de açık ve net biçimde ortaya koydu. Biz, uluslararası hukuk açısından haklı olmanın rahatlığı içindeyiz. Bu doğrultuda Akdeniz meselesinde tüm adımlarımızı kendi çıkarlarımızı korumak başta olmak üzere barışa, huzura hizmet edecek ve Akdeniz ülkelerinin hepsinin çıkarına olacak şekilde kazan-kazan prensibi çerçevesinde atıyoruz."

"TÜRKİYE AZERBAYCAN'IN YANINDA"

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara ilişkin de konuşan Erdoğan, şu sözler ile devam etti:

"Ermenistan'ın katliam gerçekleştirdiği Karabağ başta olmak üzere Azerbaycan'ın topraklarının bir bölümünü işgali, yaklaşık 30 yıldır devam ediyor. Uluslararası toplumun bu katliam ve işgallere yıllardır sessiz kalmasından cesaret bulan Ermenistan, mütecaviz adımlarını sivillere yönelik yeni saldırılarla sürdürdü. Azerbaycan da bunun üzerine işgal altındaki topraklarını kurtarmak için harekete geçti ve şimdi Ermenistan'ın haydutlukla elde tuttuğu bölgeleri bir bir geri alıyor. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 'tek millet, iki devlet' düsturu içinde haklı davasında Azerbaycan'ın devletinin, halkının yanındadır. Azerbaycanlı kardeşlerimize desteğimizi bütün imkanlarımızla sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Doğu Akdeniz meselesinde geri adım atmayacak #1

"BU SORUNUN KALICI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR"

Bu bölgesel sorunun çözümü için sözde inisiyatif aldığını öne süren devletler, uluslararası yapılar ne yazık ki bugüne kadar sorunu çözümsüzlüğe mahkûm ettiler. Bu devletlerin ve kurumların tutumu Ermenistan'ın şımarmasına, yeni işgal faaliyetlerine girişmesine neden oldu. Karabağ meselesi Kafkasya'nın son 30 yıldır en önemli kriz konusudur.

Azerbaycan'ın, yıllardır sonuçsuz bırakılan ve Ermenistan'ın artan saldırılarıyla katlanılamaz hale gelen bu sorunu fiili bir mücadeleyle çözme yoluna gitmesi hem tarihin hem hukukun hem de coğrafyanın gerçeklerinin gereğidir. Bu sorunu kalıcı bir şekilde çözmek için BM kararlarının uygulanması ve uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerekiyor.

"ERMENİSTAN BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL"

Türk milletine karşı her fırsatta saldırgan ve düşman tutum sergilemekten geri kalmayan Ermenistan, bölgede barışın, istikrarın, huzurun önündeki en büyük engeldir. Ermenistan'ın son işgal teşebbüsünde aldığı ağır hezimetin ardından türlü tezviratlarla Türkiye'yi de çatışmanın içinde gösterme gayretine girmesi, yaşadığı sıkışmışlığın ve çaresizliğin ispatı olmuştur.

Ermenistan'ın bu tavrı bile bölgede geniş çaplı bir çatışma alanı yaratmak istediğinin göstergesidir. Yaşanan son süreç de kimin gerçekten barıştan yana olduğunu gözler önüne sermiştir. Uluslararası toplumun bu gerçeği görerek, yıllardır uyguladığı çifte standarttan vazgeçmesi ve Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarındaki işgalini sonlandırma yönünde adım atması çağrımı yineliyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Doğu Akdeniz meselesinde geri adım atmayacak #2