Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkeler iklim değişikliği için elini taşın altına koymalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkeler iklim değişikliği için elini taşın altına koymalı

BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansına video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm ülkelerin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı'na video mesaj gönderdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi'yi, Genel Sekreteri ve diğer katılımcıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nazik davetleri için Şi'ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; iklim değişikliği, çevre felaketleri, kirlilik, su ve gıda güvenliği ile biyolojik çeşitlilik kaybı gibi sınamalarla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

"AKDENİZ'İ MÜLTECİ KABRİSTANINA ÇEVİREN, ÇEVRENİN TAHRİBATIDIR"

"Dünyanın farklı köşelerinde yaşanan ve ciddi kayıplara yol açan tabi afetler bu sorunların ulaştığı vahim boyutları gösteriyor." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabi afetler çevreye ve ekosisteme verdiği zararlar yanında insanların can ve mal güvenliğini de doğrudan tehdit ediyor. Şu gerçeği hepimiz biliyoruz.

Tabiattaki her şey zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Tahrip olan biyolojik çeşitlilik, kirletilen çevre, yok olan gıda ve su demektir.

Bu durum ise çatışmalara yol açmakta ve insanları göçe zorlamaktadır. Medeniyetler beşiği olan Akdeniz'i büyük bir mülteci kabristanına çeviren sebeplerden biri de çevrenin tahrip olmasıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkeler iklim değişikliği için elini taşın altına koymalı #1

"TÜM ÜLKELERİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI ŞARTTIR"

Geleceğimizi etkileyen bu tehdit karşısında elbette öncelikle adım atması gerekenler iklim değişikliğine yol açan, sıkıntıların ortaya çıkmasında tarihi mesuliyetleri bulunanlardır.

Ancak iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadele sadece belli ülkelere havale edilemez. Ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkeler iklim değişikliği için elini taşın altına koymalı VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkeler iklim değişikliği için elini taşın altına koymalı #2

"TÜRKİYE, ZENGİN BİYOÇEŞİTLİLİĞİNİ KORUMADA KARARLIDIR"

Konferansın temasının tüm canlılar için ortak geleceğin inşası olarak belirlenmesi bakımından isabetli olduğu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, 'Yaradılanı sev yaradandan ötürü' anlayışıyla zengin biyolojijk çeşitliliğini hem karada hem de denizlerinde korumakta kararlıdır. Yaşam hakkına sadece biz insanların değil, tüm canlıların sahip olduğu anlayışını esas alıyoruz. 2030'a kadar biyolojik çeşitlilik kaybını en aza indirmeyi temel alan, 2020 Sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi sürecinin bu amaca hizmet edeceğine inanıyoruz. Üç farklı iklim kuşağı ve üç biyocoğrafi alan üzerinde yer alan Türkiye; orman, dağ, step, sulak alan, kıyı ve deniz ekosistemlerine ve bunların farklı form ve kombinasyonlarına sahiptir. Dünyadaki 8 bitki gen merkezinden 3'ü Türkiye'de kesişmektedir. Anadolu buğdayın, mercimeğin, nohudun, zeytinin, elmanın, kirazın ve daha sayamadığımız yüzlerce bitkinin anavatanıdır." açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE 12 BİN BİTKİ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Tüm Avrupa kıtasında yaklaşık 12 bin bitki türü bulunurken ülkemiz yaklaşık 4 bini endemik toplam 12 bin bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projemiz sayesinde biyolojik çeşitlilik envanterimizi çıkardık. Envanteri yapılan türlerden 428'i yerel endemik, 3 bin 275'i de endemik tür olup bu türler dünya üzerinde sadece Türkiye'de bulunuyor.

"GELECEK SENE 16'NCI TARAFLAR KONFERANSI'NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ"

Böylesine zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olmak bizlere ayrı bir mesuliyet yüklüyor. Bu kapsamda biyoçeşitliliğin korunmasını, sürdürülebilirliğinin teminini ve ekonomiye entegrasyonunu uzun vadeli ve gerçekçi politikalarla planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi'ne atfettiğimiz önem çerçevesinde gelecek sene 16'ncı Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yapacak ve 2022-2024 yıllarında sözleşme dönem başkanlığını deruhte edeceğiz. Bu süreçte yurt içinde ve yurt dışında biyolojik çeşitliliğin korunması için gerekli adımların atılmasında da öncü rol oynayacağız. Karşı karşıya olduğumuz bütün küresel imtihanlara adil, hakkaniyetli ve vicdanlı çözümlerin bulunacağına olan inancımı tekrarlıyor, zirvenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

İlginizi Çekebilir
Soylu'dan teröristin DNA testini isteyen Kılıçdaroğlu'na: PKK'nın açıklamasını referans aldın
Soylu'dan teröristin DNA testini isteyen Kılıçdaroğlu'na: PKK'nın açıklamasını referans aldın
593 YORUM
Gündem
İsveç'ten, Türkiye'ye askeri malzeme ihracatına izin çıktı
İsveç'ten, Türkiye'ye askeri malzeme ihracatına izin çıktı
205 YORUM
Gündem
'Türk ordusu bizden daha güçlü'
'Türk ordusu bizden daha güçlü'
224 YORUM
Dünya
Kazanmanın En Kolay Yolu Altın Yatırım!
ADVERTORIAL
FxAds
Hull City'de Şota dönemi kapandı
Hull City'de Şota dönemi kapandı
135 YORUM
Dünyadan futbol