Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı

Toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan ve yapımı tamamlanan birçok proje hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay Stadı, BOTAŞ Ertuğrul Gazi Yüzer Depolama ve Gazlaştırma Tesisi Hizmete Alımı, MOBSAN Sanayi Sitesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış törenine katıldı.

Törene çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Vatandaşlara seslenen Erdoğan, sıcağa rağmen kendisini ilgi ile karşılayan vatandaşlara teşekkür ederek şu sözleri kaydetti:

“Şimdi gelirken görüyorum. Çakılı bir çivi yok. Atılan bir adım yok. Maalesef ana arterler bıraktığımız yerde kaldığımız yerde kalmış. Ama biz yola devam ediyoruz. İşte arkamda 26 bin 600 kapasiteli Hatay Şehir stadı.

“ONLAR SADECE LAF EDERLER”

Biz eserlerimiz ile konuşuruz. Onlar ise sadece laf ederler. Unutmayın eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerimiz ile konuşuyoruz. İşte bakın şimdi şurada da Hatay Kapalı Spor Salonu. Şimdi o da bitiyor.

“SİZLERE MÜTEŞEKKİRİM”

Hatay’ın gençliğine ne gerekiyorsa ne layık ise bunları yapacağız. Ve kardeşlerim bütün bunlarla beraber bugün ben bir kez daha şu atmosferde ben Hataylı kardeşlerimi burada böyle bir ilgi ile gördüğüm için sizlere müteşekkirim.

Gerek hanım kardeşlerime gerek beylere çok teşekkür ediyorum. Bu sıcağa rağmen siz buradasınız. Siz bu sıcağa rağmen bizi bu şekilde karşıladınız.

“DİĞERLERİNİN BURADA YAPTIĞI BİR YOL VAR MI”

Sizler bizim yanımızda oldukça bileseniz ki Hatay çok daha iyi günler ile kucaklaşacak. Bir şey söyleyeyim. Şu havalimanını kim yaptı? Kardeşlerim, havalimanından buraya ta İskenderun’a bütün şu yolları üç gidiş üç geliş, iki geliş iki gidiş, bu yolları kim yaptı? Diğerlerinin burada yaptığı bir yol var mı? Ama bizim işimiz gücümüz bu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı VİDEO

“YAPACAĞIMIZ ÇOK ŞEY VAR”

Amik Ovası sürekli taşkınlar altındaydı. Amik Ovası’nı da bu taşkınlardan elhamdülillah kurtardık mı? Şimdi inşallah, barajlar ile beraber kapalı su dağıtım sistemleri ile beraber su sıkıntılarını tamamıyla çözme noktasına geliyoruz. Onun da adımlarını atıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #1

Ama unutmayın, bu ülkede Hatay nasıl ki işgalin özellikle acısını, özgürlüğün tadını vatan hasretinin ne demek olduğunu çok iyi bilir. İşte biz de bunu çok iyi bilen Hatay’a hizmet etmenin ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Onun için yapacağımız çok şey var.

Her bir yatırımın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Belediyelerimizi, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

"19 YILDA 35 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK"

Değerli kardeşlerim, ülkemizi eser ve hizmet siyasetiyle cumhuriyet döneminde yapılanların tamamını 5'e 10'a katlayacak yatırımlara biz kavuşturduk. Her alanda en gelişmiş alt yapıyla en ileri hizmetlerle biz donattık. 19 yılda Hatay'a toplam 35 milyar lira yatırım yaptık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #2

"YENİ YURT BİNALARI AÇACAĞIZ"

Eğitimde 8 bin 836 adet yeni derslik kazandırdık. Hatay'a ikinci devlet üniversitesini biz kurduk. Antakya, Kırıkhan ve İskenderun'da 2 bin 350 kişili yeni yurt binaları daha açacağız.

Hatay'a dünyanın en büyük mozaik müzesini biz kazandırdık. Şehrimize 44 adet spor tesisi ve gençlik merkezleriyle birlikte Hatay Stadyumu'nu da biz kazandırdık.

Önünde bulunduğumuz Hatay Stadyumu, gerçekten farklı müstesna statlarımızdan biri oldu. 26 bin 600 seyirci kapasitesi ile bu yıl başarı ile de tabi devam eden bir sezon oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #3

Ve TOKİ tarafından inşa edilen bu güzel stadımızın borda-beyaz renkleri ile gönüllerimizde taht kuran Hatay Sporumuzun başarılarının coşkusu ile şenleneceğine inanıyorum.Stadımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #4

“HİZMETE ALINAN BİR BAŞKA ÖNEMLİ YATIRIM, ERTUĞRUL GEMİSİ”

Hizmete alınma sevincini birlikte paylaşacağımız bir başka önemli yatırımı buradan duyurmak istiyorum. BOTAŞ’ın Dörtyol Terminali’ndeki yüzen LNG depolama ve gazlaştırma tesisine sahip Ertuğrul gemisidir.

Kendi sınıfında son teknoloji ile inşa edilen Ertuğrul gemisi, ihtiyaca göre Dörtyol veya Saroz terminallerinde günlük 28 milyon metreküp kapasitesi ile gazlaştırma işlemi yapabilecektir.

“BORU HATLARINA BAĞLI KALMADAN DOĞALGAZ KULLANABİLMEMİZİ SAĞLAYACAK”

Uzunu 295 metre, genişliği 46 metre olan bu gemi, gazlaştırma kapasitesi itibari ile ülkemizin doğalgaz ihtiyacının yüzde 10’dan fazlasını karşılama imkanına sahiptir.

Boru hatlarına bağlı kalmadan doğalgaz kullanabilmemizi sağlayacak Ertuğrul gemisi, özellikle kış aylarındaki dalgalanmalara karşı ülkemize önemli bir esneklik kazandıracaktır.

Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazı 2023’ten itibaren kullanmaya başladığımızda bu konudaki rahatlığımız çok daha artacaktır.

BOTAŞ vasıtası ile ülkemize kazandırdığımız bu yatırımın da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

ANTAKYA MOBİLYACILAR SANAYİ SİTESİ

Resmi açılışını yapacağımız bir başka eser, burası çok önemli; Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’dir.

Ülkemizin önemli mobilya üretim ve ahşap işlemeciliği merkezleri arasında yer alan açılışını yapacağımız Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ile bu alanda yeni bir atılım yapacağına inanıyorum.

Şehrin muhtelif bölgelerinde, çoğu da uygun olmayan yerlerde ve verimsiz şartlarda çalışan mobilyacılarımız toplaö 200 bin metrekare kapalı alana sahip bu sitede en modern şartlarda üretime devam edecektir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile hayata geçirilen bu projenin şehrimize ve sektöre hayırlı olmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #6

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #9

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenine katıldı #11