Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan silah ambargosuna yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan silah ambargosuna yanıt

İstanbul'daki zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Barış Pınarı harekatı yüzünden bize silah ambargosu uygulayanlar Ruanda'da teröristlere silah yardımı yapmıştı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesi'nde konuştu.

"Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler ve Batı dünyasına yüklendi.

Batı'nın, Ruanda'da üç ay boyunca 800 bin insanın vahşice öldürülmesini seyrettiğini hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin hiçbir toplumun doğal kaynağı, alın teri, emeği ve kanı üzerinden refah devşirme peşinde olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan silah ambargosuna yanıt #1

"ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Çabalarımız neticesinde, Türkiye-Afrika ilişkilerini 15 yıl önce hayal dahi edilemeyecek bir seviyeye getirdik. Afrika kıtası ile münasebetimiz altın çağını yaşıyor.

Önümüzdeki dönemde Afrika Türkiye arasındaki ticaret hacminin, 50 milyar doların üzerine çıkacağına inanıyorum. Mezun ettiğimiz 10 bin 480 öğrenci, Türkiye'nin gönül elçileri olarak Afrikalı kardeşlerimize hizmet ediyor. Bizi zaman zaman Afrika'da ne işiniz var diyerek suçluyorlar. Türkiye'nin iş birliğini hazmedemiyorlar.

Bugün bize hak, hukuk ve özgürlük dersi verenlerin neredeyse tamamının geçmişinde, ya katliam ya işgal ya da sömürgecilikle lekesi vardır.
1994 yılında Ruanda soykırımında hangi sömürgeci devletin parmağı olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Barış Pınarı harekatı yüzünden bize silah ambargosu uygulayanlar, Ruanda'da teröristlere silah yardımı yapmıştı. Eli kanlı katilleri silaha boğdular. Silah satışını durdurmayı akıllarından geçirmediler.

Batı dünyası ve BM, Ruanda'da tam üç ay boyunca 800 bin insanın vahşice öldürülmesini sadece seyretmiştir.

Bir Batılı devlet adamının şu ibretlik sözünü paylaşmak istiyorum; bir damla petrol bir damla kandan daha kıymetlidir... William Churchill'in sözleri, hala geçerlidir. Kıta'daki birçok karışıklığın arkasından Batılı silah ve petrol şirketleri çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan silah ambargosuna yanıt #2

Ülke ve millet olarak, hiçbir toplumun doğal kaynağı, alın teri, emeği ve kanı üzerinden refah devşirme peşinde koşmadık. Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz. Özellikle Kıta ülkelerine (Afrika) yönelik, Batılı devletlerin sergilediği o mütekebbir, müdahaleci, nobran tavırlarını asla kabul etmedik, etmiyoruz.

Bizler de gittiğimiz yerlerde adı Mustafa, Ahmet, Abdullah olan ancak İslam'la bağını koparmış pek çok insana ne yazık ki rastlıyoruz. Bu tabloda, büyük güçlerce yürütülen misyonerlik faaliyetlerinin çok ciddi etkisi vardır. DEAŞ, Boko Haram, FETÖ gibi terör örgütleri de bu sürece katkı sunuyorlar."