Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35'lerin muadilini alırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35'lerin muadilini alırız

İngiliz Reuters'e konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin F-35'leri Türkiye'ye vermemesinden Suriye meselesine önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35'lerin muadilini alırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters'a verdiği özel mülakatta, gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında S-400, F-35, Su-57 gibi önemli meselelere değindi. Erdoğan kendilerine ABD'nin F-35 vermemesi durumunda çaresine bakabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

İdlib'deki gözlem noktalarından şu anda çekilmemiz söz konusu değil. Rejim gözlem noktalarımızla uğraştığı anda, herhangi bir saldırı yaptığında iş orada çok farklı bir istikamete gider, şu anki gibi durmayız. Rusya ve İran'la pazartesi günü yapacağımız zirvede amaç ateşkesi sağlamak, göçü sona erdirmek ve terör örgütlerini kontrol altına almak.

GELECEK MİLYONLARI ALAMAYIZ

3,6 milyon mülteciyi barındıran Türkiye Suriye'den gelecek milyonlarca insanı da alamaz, bunun altından biz kalkamayız. Ekim başında Rusya, Almanya, Fransa ile Türkiye'de belki dörtlü zirveyi gerçekleştireceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35 lerin muadilini alırız #1

İdlib ve mülteciler konularını ele alacağız. Koalisyon içindeki ülkeler güvenli bölge noktasında adım atmaya gelince işi biraz frene basmak suretiyle ağırlaştırıyorlar.

GÜVENLİ BÖLGE ANLAYIŞI BEKLENTİMİZİ KARŞILAMIYOR

Maalesef güvenli bölge anlayışı beklentilerimizi karşılamıyor. Oyalama siyasetine dönüşüyor. Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakmak durumunda kalacağız. Rusya SU-35/SU-57 savaş uçakları satmayı teklif etti. Rusya bu konuda savunma sanayiine yönelik her adımda biz varız diyor.

EN GEÇ NİSAN'A KADAR MONTE EDİLMİŞ OLACAK

S-400 sistemi ile ilgili adımı atınca bu bizi biraz rahatlatacak, en geç nisana kadar yerlerine monte edilmiş olacak. Savunma sistemleri olarak çok daha huzurlu hale gelmiş olacağız. Savunma sanayiinde attığımız adımlarla ortak savunma sistemlerine de girdiğimizde, bizler bölgede çok daha güvenli bir güç, ön koruma tedbirlerini almış bir NATO ülkesi olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35 lerin muadilini alırız #2

TRUMP S-400 KONUSUNDA ANLAYIŞLA KARŞILADI

Trump S-400 konusunda yapılanları anlayışla karşılarken, yaptırım tehditlerinin gerçeği yansıttığını düşünmek mümkün değil. F-35 konusunda sekteye uğrayan süreçler konusunda Trump ile ABD seyatinde (BM Zirvesi) konuşacağız. ABD gibi bir ülke müttefiki Türkiye'yi daha fazla bana göre incitmek istemeycektir. Bu rasyonel davranış değildir, sorumlu bir dış politika hiç değildir. Halkbank ve yaptırımlar konusunda Trump ile birbirimize güvenimiz var. İnanıyorum ki, ABD'deki görüşmede bunu karşılıklı teyit edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump'a Patriot da alabiliriz dedim

F-35'LERDE DE ÇARESİNE BAKARIZ

Trump ile Patriot alma konusunu telefonda konuştuk. Ancak ona S-400'deki şartları sizde de görmemiz lazım dedim. Belirli bir oranı belirli bir paketi bu tür şartlarda ortak üretim kredi vesayire gibi olduğu anda biz Patriot'u alabiliriz. Alternatifli çalışılması gerektiğine inanıyorum. Nasıl Patriot'larda önümüz tıkanınca biz S-400 olayına girdiysek, F-35'lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35'lerin muadilini alırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-35 lerin muadilini alırız #3