Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke

Türkiye'nin yatırımcılar için cazip bir ülke olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurumların ve iş insanlarının yanında olduklarını belirterek, "Fırsatların değerlendirilmesini bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke

Türkiye, dünyada Asya ticaret pazarının yerine yeni gözde ülke durumunda.

Çok sayıda küresel firma için salgın ve ulaşımda yaşanan aksaklıklar, şirketlerin Asya pazarı yerine Türkiye'ye yönelmesini sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Bölgesel Finans Konferansı"na video mesaj gönderdi.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, konferansın, hayırlara ve yeni iş birliklerine vesile olmasını diledi.

Yaklaşık 2 yıldır sağlıkla beraber ekonomik boyutu da olan küresel bir krizle mücadele edildiğine işaret eden Erdoğan, geçen senenin ekonomik verilerinin dünyanın nasıl bir fırtınanın içinde sürüklendiğini açıkça gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılında dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçülürken, küresel ticarette yüzde 10'a yakın daralmanın olduğuna dikkati çekerek, uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 42 azalırken, küresel borç toplamının 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördüğünü vurguladı.

Gıda ve emtia fiyatlarının dünya çapında son 10 yılın rekorunu kırdığını ifade eden Erdoğan, ülkelerin pek çoğunun bu krizi dışı açılarak yükü paylaşmak yerine, kendi kabuğuna çekilerek atlatmaya çalıştığını kaydetti.

"SALGINDA KONTAK KAPATMA YOLUNA GİTMEDİK"

Özellikle üretim ve tedarik zincirlerinde yaşanan kırılmaların, etkisi uzun yıllar sürecek sorunların ortaya çıkmasına sebep olduğuna değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye olarak bu süreçte hem salgınla mücadelede hem de ekonomi alanında farklı bir yöntem benimsedik. Salgının en yoğun hissedildiği dönemlerde bile üretim, lojistik, istihdam ve sanayide kontak kapatma yoluna gitmedik. İş dünyamıza, ticaret erbabımıza, KOBİ'lere, çiftçimize, esnafımıza sağladığımız destek ve teşviklerle onların yanında olduk.

Erdoğan: 2021'i yüzde 9'luk büyümeyle tamamlamayı öngörüyoruz

"SANAYİDE İKİNCİ ÇEYREKTE YÜZDE 21,7 ORANINDA BÜYÜDÜK"

Böylece menfi ekonomik iklime, tedarik zincirlerindeki aksaklıklara ve artan korumacılığa rağmen 2020 yılını büyümeyle kapattık. 2020 yılında yüzde 1,8'lik oranla G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden, sanayi üretimini en çok artıran ülkeler arasında yer aldık. Bu ivmeyi 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 7,2 ve ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında büyüme oranları yakalayarak devam ettirdik.

İHRACATTA YILLIK BAZDA 212 MİLYAR DOLARLIK REKOR

Aynı şekilde ihracatta da bir rekora imza atarak yıllık bazda 212 milyar doları geride bıraktık. Salgın döneminde küresel düzeyde yatırımlar yüzde 35 azalırken, bizde neredeyse hiç hız kesmedi. İnşallah 2021'i yüzde 9'luk bir büyümeyle tamamlamayı öngörüyoruz."

"TÜRKİYE'YE OLAN GÜVENİ BOŞA ÇIKARMAMAKTA KARARLIYIZ"

Bu başarılara paralel olarak uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye yönelik ilgisinin arttığının görüldüğünü aktaran Erdoğan, "Asya merkezli üretim ve tedarik ağına alternatif destinasyon arayışlarında ülkemizin isminin daha fazla ön plana çıkması önemli bir kazanımdır. Son 19 yıldır her alanda tarihi nitelikte reformlara imza atmış bir yönetim olarak Türkiye'ye olan bu güveni boşa çıkarmamakta kararlıyız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke  #1

"YATIRIMCILARIN FIRSATLARI DEĞERLENDİRMESİNİ BEKLİYORUZ"

"İstanbul Finans Merkezi ile bu alanda dünyadaki önemli merkezlerden biri olmanın peşindeyiz. Bu projenin İslami finans açısından da bir merkez olmasını arzu ediyoruz. Bununla ilgili mevzuat çalışmalarımızı inşallah yakında tamamlayacağız." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"YATIRIMCILARLA İŞ BİRLİĞİ YAPABİLECEĞİMİZ ÇOK SAYIDA ALAN BULUNUYOR"

​​​​​​​"Ülkemiz, iş kurma ve iş yapma imkanları açısından uluslararası yatırımcılar için oldukça cazip bir mevzuata sahiptir. KDV istisnası, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi gibi imkanlar, özellikle stratejik yatırımlar için elverişli şartlar sunuyor. Sanayileşme yanında altyapı ortamını iyileştirmeye yönelik adımlarımız ve ulaştırma koridorlarını birleştiren hamlelerimiz de yatırımcılara yeni fırsat pencereleri açıyor. Enerjiden ulaştırmaya, savunma sanayinden teknolojiye, finanstan gıdaya kadar iş birliği yapabileceğimiz çok sayıda alan bulunuyor. Yatırımcıların bu fırsatları en verimli şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz."

Yatırım süreçlerinin başından sonuna kadar ilgili kurumların iş insanlarının yanında olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Bölgesel Finans Konferansı'nın başarılı geçmesini ve hayırlara vesile olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke  #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke  #3

Fitch'in küresel lojistik analizi: Türkiye tedarik zincirinin yeni merkez üssü olma yolunda

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, yatırımcılar açısından cazip bir ülke  #4