Çelik: Ayasofya'ya en utanç verici tepki CHP'den geldi

Çelik: Ayasofya'ya en utanç verici tepki CHP'den geldi

Ömer Çelik, Ayasofya'nın ibadete açılmasına dünyadan gelen tepkilerin içerisinde en utanç verici olanın CHP'ye ait olduğunu söyledi.

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının ardından tüm dünyadan birçok tepki geldi.

Danıştay'ın Ayasofya kararına bir tepki de dün açıklama yapan CHP'li Faik Öztrak'tan gelmişti.

Twitter hesabından açıklama yapan Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP'li Faik Öztrak'ın sözlerine tepki gösterdi.

"EN UTANÇ VERİCİ SÖZLER CHP'DEN GELDİ"

Ayasofya ile ilgili olarak "Yıkılmış Osmanlı'nın hukukuna dayanarak Cumhuriyet'in hukukunu yok sayıldı." ifadelerini kullanan Öztrak'ın sözlerine ithafen, "Ayasofya’nın cami olarak açılması ile ilgili tüm dünyadan yapılan açıklamalarda en utanç verici sözler CHP’den geldi... Ayasofya Camii kararına temelsiz ve haksız yere tepki gösterenler içinde, bu cümleyi kuranlar kadar millete husumet besleyen bir cümle kurulmadı." cevabını veren Çelik, bu açıklamadan utanç duyduğunun altını çizdi.

CHP'nin bu zihniyetinin “Ayasofya Camii açılmasın” diyemediği için bu şekilde bir açıklama yaptığının altını çizen Çelik, "Bu açıklamayı yapan zihniyet 'Ayasofya Camii açılmasın' diyemediği için bu beceriksiz ve utanç verici takiyye cümlesini kurmuş.Türk siyasi hayatı için açıklayıcı bir şifredir: Kim Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kavga ettirmeye çalışıyorsa, milletin egemenlik hakları ile sorunu vardır." ifadelerini kullandı.

"BU AHLAK DIŞI BİR PROVOKASYONDUR"

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti:

"Bütün siyasi misyonu Cumhuriyetimiz ile Osmanlı Devleti’mizi kavga ettirme üzerine kurulmuş olanlar var. Diktatörlük ve ikiyüzlülük arasında devre mülk gibi mutasyona uğrayan zihniyetle karşı karşıyayız. 'Ayasofya açılmasın' diye diktatörce bir yaklaşımın milletten tepki göreceğini bildiği için, ikiyüzlülükle 'yıkılmış Osmanlı hukuku üzerinden Cumhuriyetin hukukunu yıktınız' diyor. Bu zihniyet daha çok konuşsun. Böylece milletimizin özlemlerinin önündeki tehlikelerin nerden geleceğini daha erken görelim. Bu hastalıklı zihniyet Ayasofya Camii’nin açılmasını Hristiyan vatandaşlarımıza karşı bir tutum gibi sunmuş. Bu ahlak dışı bir provokasyondur. Ayasofya 500 yıldır camiydi. Asli işlevine dönmesi hiçbir vatandaşımıza ya da dünyada farklı din mensubu kimseye karşı bir tutum değildir. Allah’ın adının anıldığı bu muhteşem mekan tüm din mensuplarının ziyaretine açıktır. Ayasofya Camii, insanlık mirasının muhteşem bir parçasıdır. Milletimizin sevinciyle sevinmek nasip meselesidir, demokratik seviye meselesidir. Milletimizin sevincinden ve demokratik olgunluktan nasibi olmayanların misyonu geçmişimizle geleceğimizi kavga ettirmek üzerine kuruludur. Ayasofya, geçmişten geleceğe bir semboldür. Milletimizin egemenlik haklarının neticesi olarak yeniden Ayasofya Camii olmuştur. Bu karar kimseye ya da hiçbir döneme karşı değildir, sadece milletten yana bir karardır. "