Bolu'da yabancı uyruklulara yönelik zam teklifi kabul edildi

Bolu'da yabancı uyruklulara yönelik zam teklifi kabul edildi

Suriyelilerin iş yeri açmasına izin vermeyen, ekmek yardımını da kesen CHP'li Bolu Belediyesi, suyu da 10 kat fiyatla satma kararını belediye meclisinden geçirdi.

Bolu'da yabancı uyruklulara yönelik zam teklifi kabul edildi

Bolu'da, yabancı uyruklular için tartışmalı bir karara imza atıldı.

Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın kentte yaşayan yabancı uyrukluların faydalandığı belediye hizmetlerine zam yapılmasına ilişkin önergesi, Belediye Meclisi'nde CHP ve İyi Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilerek komisyona gönderildi.

"10 KAT ZAM YAPACAĞIZ"

Daha önceki açıklamasında Özcan, "Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız." demişti.

"YABANCILAR AYNI HAKLARA SAHİP OLAMAZLAR"

Özcan, yabancılarla ilgili ifadelerinin ardından birçok kesimin kendisini eleştirdiğini ifade ederek duruma tepki gösterdi. Önergesinin, anayasaya, yasalara, yönetmeliklere aykırı bir yanı olmadığını savunarak, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancılar bu ülkede aynı haklara sahip olamazlar. Anayasada bahsedilen eşitlik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından geçerlidir." ifadesini kullandı.

Bolu'da yabancı uyruklulara yönelik zam teklifi kabul edildi ViDEO

"SİZİ BOLU'YA BEN DAVET ETMEDİM"

Birçok ülkenin kendi vatandaşlarına sunulan hizmetlerden para almadığını, yabancılardan ise yüksek miktarlarda para aldığını söyleyen Özcan, kendisine yurt dışından yapılan eleştirilere tepki gösterdi. Özcan, sığınmacılara seslenerek şunları kaydetti:

"Ben sizi Bolu'ya davet etmedim. Devlet de sizi Bolu'ya zorla göndermedi. Kendi iradenizle Bolu'ya geldiniz. Nasıl Bodrum'da pahalı beach'e gidip 1 liralık suyu 10 liraya içmek bir tercihse Bolu'da kalmak da bir tercihtir. Kalırsanız bu tür uygulamaların muhatabı olursunuz. Yani özetle eşit vatandaş, bu ülkenin asli unsurları olan Kürtler, Türkler, Aleviler, Sünniler, Çerkezler, Boşnaklar, Arnavutlar gibi ataları bu vatan için şehit düşmüş olanların çocukları ve torunlarıdır. Bu konuyu gündeme getirmenin asıl sebebinde konunun tartışıp bir devlet meselesi oluşturulmasıdır."

"REFERANDUM YAPALIM"

Hükümete de çağrıda bulunan Özcan, "Milli irade diyorsunuz. İşte ben de onu diyorum. Koyun sandığı, referandum yapalım. Halkımıza soralım sığınmacıları gönderelim mi? Kalmalı mı? Halkımız gönderin derse milli irade doğrultusunda programınızı yapar gönderirsiniz. Ben yanılıyorsam, halk sizin gibi düşünüyorsa kalsın diyorsa o zamanda bu kadar göçmeni sosyal hayata, ekonomik hayata nasıl entegre edeceğimizi nasıl bunlara iş bulacağımıza, nasıl eğitim vereceğimize karar veririz." ifadelerini kullandı.

Bolu da yabancı uyruklulara yönelik zam teklifi kabul edildi #1

OYLAMADA KABUL EDİLDİ

Öte yandan Özcan, toplantıda yaptığı konuşmada, orman yangınlarında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yangından etkilenenlere "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Yangınları doğal bir afet değil, kasıtlı bulduğunu belirten Özcan, cumhuriyet savcılarına bu konuyu titizlikle inceleme çağrısında bulundu.

Özcan'ın konuşmasının ardından önerge oylamaya sunuldu. CHP ve İyi Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen önerge, Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edildi.

Bolu Belediye Meclisi'nde 14 CHP'li, 11 AK Parti'li, 4 İYİ Partili ve 2 MHP'li üye bulunuyor.

Bolu da yabancı uyruklulara yönelik zam teklifi kabul edildi #2

"ÖZCAN'IN TAVRI YANLIŞ"

Öte yandan toplantının ardından AK Parti Bolu Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Uğur Akbay ve meclis üyeleri, Bolu Belediyesi önünde açıklama yaparak Özcan'ın kararının ve sergilediği tavrın yanlış olduğunu belirterek, kararından bir an önce dönmesi gerektiğini kaydetti.

CHP, Bolu'da Suriyelilerin suyuna 10 kat zam yapacak VİDEO