Bakan Berat Albayrak CNN Türk'te soruları yanıtladı

Bakan Berat Albayrak CNN Türk'te soruları yanıtladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin 2 yıl öncesine göre çok daha güçlü olduğunu söyledi.

Bakan Berat Albayrak CNN Türk'te soruları yanıtladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan'ın konuğu oldu.

"DOLAR YÜKSELİNCE ENDİŞELENMELİ MİYİZ"

Ahmet Hakan'ın Bakan Albayrak'a ilk sorusu "Ekonomiden anlayan biri değilim ama dolar yükselince telaşlanıyorum. Eyvah diyorum, her şey pahalanacak. ülkemizin ekonomisi kötüye gidecek. Endişelenmeli miyiz?" oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bu soruya şöyle yanıt verdi;

"Dolarla mı maaş alıyorsunuz ? Öncelikle onu sorayım. Kur algısıyla ekonomiyi ölçme konusunda bir psikolojiye girmiş. Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Şimdi ekonomide bir dönüşüm var. 2 sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü.

"2 SENE ÖNCESİNE GÖRE, TÜRKİYE EKONOMİSİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ"

2 sene öncesine bugün Türkiye ekonomisi çok daha güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomi krizi yaşanıyor. Bana göre iyi, size göre kötü. Hayır. Tüm dünya haritasına bakalım. Salgından gelişen ve gelişmekte olan ülkeler ne kadar etkilenmiş. Türkiye bu noktada en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. Borsa performansı birçok ülkede küçülme ve düşme yaşamış, Türkiye daha iyi noktada. Güney Afrika, Brezilya, Meksika yüzde 20-25 para birimlerinde değer kaybetmiş. Etkilenmiş. Türkiye yüzde 17-18 etkilenmiş. Büyüme rakamları açıklandı. ABD yüzde 33, Avrupa yüzde 15’lerde daralma yaşadı. Türkiye yine en az etkilenen ülkelerden olacak."

Bakan Berat Albayrak CNN Türk'te soruları yanıtlıyor VİDEO

Bakan Berat Albayrak CNN Türk te soruları yanıtladı #1

SICAK PARAYA İHTİYAÇ VAR MI

Ahmet Hakan'ın "Sıcak para ihtiyacımız var mı?" sorusunu da yanıtlayan Bakan Berat Albayrak, "Sıcak para 2 senedir Türkiye’de çok. İhtiyacımız yok. Pandemiye yakalandık. Hedeflerimizden geri koymadı. Sadece ertelendi." ifadelerini kullandı.

Bakan Berat Albayrak CNN Türk te soruları yanıtladı #2

BERAT ALBAYRAK'TAN 'DOĞU AKDENİZ' CEVABI

Ahmet Hakan'ın, "Doğu Akdeniz'de yaşananlarla ilgi ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Berat Albayrak, şu cevabı verdi:

"Şunu net söyleyeyim. Doğu Akdeniz, Türkiye’nin milli bağımsızlık konusudur. Dramatik anımı anlatayım. Darbe öncesi Doğu Akdeniz’deki alanlar verilirken acil toplantı yapmalıyız dedik. Reaksiyon göstermeliyiz dedik. 2016 yılı…

"BUGÜNLERE NASIL GELİNDİĞİNİ TOPLUMUMUZUN GÖRMESİ LAZIM"

Bugünkü enerji bakan yardımcımız da var. Bugünlere nasıl gelindiğini toplumumuzun görmesi lazım.

O zaman toplantıların bir tanesinde ne işimiz var, X ülke ne der… Gemimiz mi var, paramız yok falan. Türkiye haklarını sonuna kadar savunmak zorunda dedik. Enteresan olan ne biliyor musunuz isimleri biz de saklı. Bunları görünce duygulanıyoruz.

"BU ÜLKE 1000 YILDIR BEDEL ÖDEYEREK BU COĞRAFYADA DURUYOR"

Hikayemiz var çok ama bu bir tanesi. Aylar geçti 15 Temmuz oldu. Oradakilerden ne işimiz var diyenlerden bir tanesi oradaydı. Bu ülke 1000 yıldır bedel ödeyerek bu coğrafyada duruyor.

Bu yaşadıklarımızın hamasetle alakası yok. Beyrut, Suriye, Irak, Hollywood filmi değil. Bunları yaşadık. Bunlar film değil. 7 senedir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın nezdinde ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar toplum bunun farkında.

"EKONOMİK ANLAMDA, DIŞ POLİTİKA ANLAMINDA KENETLENEREK BAKIYORUZ"

Biz uysal kedi yok öyle bir şey. Bir seviyemiz var. Bundan taviz vermeyeceğiz. Ekonomik anlamda, dış politika anlamında kenetlenerek bakıyoruz. Cumhurbaşkanımızın duruşunu anlatmamıza gerek yok.

Türkiye arkasında duruyor. Farklı zümreler tarafından sosyal medyada görüyoruz. Bu mecralar nasıl operasyon yaptıklarını görüyoruz."