BDDK'dan bankalara kredi çağrısı

BDDK'dan bankalara kredi çağrısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, koronavirüs salgının ardından geçilen normalleşme sürecinde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), salgın sürecinin ardından banka müşetileri için yeni bir düzenleme planladı.

Banka ve banka dışı olan mali kurumlar için normalleşme sürecinde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacak 11 maddelik talimat, BDDK'dan geldi.

VADESİ 2020 SONU OLAN ÖDEMELER ERTELENECEK

BDDK, söz konusu kuruluşlardan, vade tarihlerinin 2020 yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi gereken ödemelerin ötelenmesini ve nakit akışları için güncel piyasa koşullarına uygun fiyatlama yapılmasını istedi.

KREDİ KARTI AİDATLARI ÖTELENECEK

Kredi kartları aidatları için de kolaylık sağlanmasını talep eden BDDK, bu kapsamda kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğrultusunda, tahsilatın geçici bir süreyle ertelenmesini istedi.

KARTLARI NAKİT ÇEKİMİNE KAPAMAK ZORLAŞACAK

Diğer yandan makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitlerinin kısıtlanması ve kredi kartlarının nakit çekime kapatılması gibi uygulamalar hakkında, mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemesi gerektiği kaydedildi.

BDDK dan bankalara kredi çağrısı #1

SİGORTA POLİÇELERİNE DÜZENLEME

BDDK, ilgili kurumların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili alt düzenlemelerine uygun hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Kurum, krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleşince tazmin koşulları oluşup oluşmadığının kendiliğinden sorgulanması, varsa kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak bir sistemin işletilmesine gerekliliğine işaret etti.

EMEKLİLERE KOLAYLIK

BDDK'dan bankalara giden yazıda, "Emekli aylığı alan ve/veya 60 yaşın üzerindeki müşterilerin sık dışarı çıkamamalarından mütevellit ATM'den tek seferde aylıklarını çekebilmeleri, şubelerden ve çağrı merkezlerinden hızlı ve yeterli hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi (kart teslimi dahil) gerekli görülmektedir." ifadeleri yer aldı.

20 MART'TA DA GEREKEN YAPILMIŞTI

Kurum, 20 Mart’ta bankalara gönderdiği talimatla koronavirüs salgını döneminde bankaların müşterilere kolaylık sağlamasını istemiş, iş dünyası ve vatandaşların salgın dönemini en az hasarla atlatabilmesi için 50'ye yakın tedbiri hayata geçirmişti.