Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü

Bandırma’da sahiller; sanayi kuruluşlarının denize atık bırakması, deniz salyası, arıtma tesislerinin yetersizliği, evsel atıklar ve zirai ilaçlar nedeniyle kirlendi.

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü

Balıkesir Bandırma sahillerinde yaşanan kirlilik, kötü bir görüntüye neden oluyor.

Sahillerde kumun rengi, kirlilik ve müsailaj nedeniyle sarıdan siyaha döndü.

Sahillerin son hali drone ile havadan görüntülendi.

"DENİZ VE HAVA KALİTESİ ANLAMINDA SIKINTILI GÜNLER YAŞIYORUZ"

Bandırma'nın deniz ve hava kalitesinde sıkıntı yaşandığını belirten Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, “Bandırma, maalesef deniz ve hava kalitesi anlamında sıkıntılı günler yaşıyor. Bir yandan denizimiz kirlendi.

Deniz salyasıyla kaplandı ve bu kirlilik yeni değil. Yılların birikimi. Bandırma'ya çok yakın bir yerde organize sanayi bölgesi kurulmak isteniyor. Burada bir tarım arazisi söz konusu.

Tarımın önemini pandemi gösterdi. Bu tarım arazileri üzerine sanayi yapılması çevremizi daha çok kirletecek.

Bunu haricinde hava kalitemiz çok düşük. Poyraz dışında başka bir rüzgar estiği zaman, civardaki fabrikaların gazları çevreyi çok etkiliyor. Kışın evlerden çıkan kömür dumanları ise çevrede yaşayanların hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü ViDEO

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü  #1


"BANDIRMA'DA DENİZE GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Kum ve denizin kararmış vaziyette olduğuna vurgu yapan Dr. Ergöz, “Maalesef arıtma tesisleri iyi çalışmadan pek çok işletmenin atıkları derin deşarj denilen yöntemle Marmara Denizi'ne bırakılıyor. Ne kadar kontrol edildiğini bilmiyoruz.

Bu atıklar, dereler ve göller aracılığıyla Marmara Denizi'ne akıtılıyor. Deniz artık sinyal vermeye, 'bu kirliliği artık kaldıramıyorum' demeye başladı. Çok acil çözüm gerekiyor.

Çocukluk yıllarımda Bandırma çevresinde 50'den fazla balık çeşidi vardı. Şimdi birkaç tane ancak sayabiliyoruz.

Bu üzücü bir durum. Yüzmeyi Bandırma Körfezi'nde öğrendik fakat şu an Bandırma'da denize girmek intihar gibi bir şey. Mümkün değil” diye konuştu.

"SANAYİ KURULUŞLARININ ARITMA TESİSLERİ YOK"

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu ise “Kıyı ilçelerinde kirliliğe neden olan şey, evsel atıkları arıtacak bir tesisin olmaması.

Bunun yanında Marmara Havzası'nda bulunan sanayi kuruluşlarının arıtma tesisleri çalışmıyor. Birçok sanayi kuruluşunun arıtma tesisi yok.

Bunlar  atıklarını arıtmadan Marmara Denizi'ne boşaltıyor.  Marmara Denizi'nin sıcaklığı 40 yıllık ortalamanın 2,5 derece üzerinde.

Bu küresel iklim değişikliğine bağlı deniz suyunun ısınmasının yanında, bölgede bulunan sanayi kuruluşları da deniz suyunun sıcaklığının artmasına neden oluyor.

Bu ve bu gibi etkenlerin hepsi bir araya geldiği zaman denizde yaşayan fitoplanktonların yok olmasına ve onların bir salgı bırakmasına neden oluyor. Bu salgı sonucunda da denizlerdeki oksijen azalıyor.

Denizlerdeki oksijen, atmosferdeki oksijenin yarısını üretiyor. Yok olan sadece Marmara Denizi değil, yok olan bütün bir ekosistem ve insanlıktır” ifadelerini kullandı.

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü  #2

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü  #3

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü  #4

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü  #5

Balıkesir sahillerinde kumların rengi siyaha döndü  #6