Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL

Yasakların kalkmasıyla balıkçılar sezonu açtı fakat beklentileri tezgaha yansımadı.

1 Eylül'den itibaren denizlerde av yasağı kalktı. Uzun zamandır bu kararı bekleyen balıkçılar, tezgahta hayal kırıklığına uğradı.

Sezon açılması ile av sezonu heyecanını yaşayan balıkçılar, fiyatların yüksek olmasından dolayı vatandaşların eli boş döndüğünü ifade etti.

PALAMUT AZ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde balıklar tezgahlardaki yerini alırken, palamutun az olması dikkat çekiyor.

Tezgahlarda yer alan balıklardan; palamut tane 40 TL, mezgit 60 TL, istavrit 50 TL, barbun 70 TL, çupra ve levrek kilosu 70 TL, sarı kanat kilosu 150 TL, lüfer 120 TL fiyatlarından satılıyor.

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL #1

BALIKLAR ET İLE YARIŞIYOR

Balıkçı Serkan Ölmez, tezgahta yer alan balıkların yüksek fiyattan satılmasından dolayı et ile yarıştıklarını söyledi.

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL #2

"BU SENEDEN BEKLENDİM ÇOK ZAYIF"

Bu sezondan beklentilerin zayıf olduğunu vurgulayan Ölmez yaptığı açıklamada, “Balıklar çok pahalı, sezon hiç iyi gitmiyor. Denizlerde palamut yok denecek kadar az. Bu sene de olmayacağını gösteriyor, hiç hoş değil. Hamsi de sıkıntılı biraz ama olur gibi görünüyor, ne olacağı belli değil. Vatandaşların talebi çok zayıf. 'Et yerim daha iyi' diyor. Mevsiminden dolayı palamut soruyorlar, o da yok.

Gördüğünüz gibi 300 gramlık palamut 40 lira. Bunu zaten parası olan yer de, olmayan bakar. Bu seneden beklentimiz çok zayıf, hiç umutlu değilim ben. Fiyatlar ateş pahası. Tonlarca balık tutulmadı, onun önüne geçildi. Tek temennimiz hamsi, kurtuluşumuz da hamsi. Olursa bu sene gariban da balık yer, biz de para kazanırız.” ifadelerini kullandı.

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL #3

"DALYANLARI KOYMAYACAKLAR"

Önümüzdeki günlerde palamutun durumu ile ilgili de konuşan Ölmez, “Palamut bu ayın 15’ine kadar kendisini gösterirse olur, yine de fiyatı yüksek gider. Palamutun azalma sebebi, dalyanların kaldırılması lazım, dalyanları koymayacaklar. Torikler havyar dökerken tutmayacaklar.” dedi.

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL #4

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL #5

Balıkçılar isyanda: Palamut zengin balığı oldu, kilosu 135 TL #6