İngiltere İhracat Kredi Kuruluşuna garanti desteği

İngiltere İhracat Kredi Kuruluşuna garanti desteği

İngiltere'ye verdiği ihracat kredi desteği ile Türkiye, ilk kez yabancı bir ihracat destek kuruluşuna garanti sağladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank ile dünyanın önde gelen ihracat kredi kuruluşları arasında garanti iş birliği anlaşmalarının imzalandığını açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Bakan Pekcan, yurt dışında iş üstlenen müteahhitlik firmaları ile ihracatçılara sunulan gayrinakdi desteklerin çeşitlendirilerek artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

79,2 MİLYON DOLARLIK GARANTİ DESTEĞİ

Bu kapsamda 2017 yılında Türk Eximbank ile İngiltere İhracat Kredi Kuruluşu UK Export Finance (UKEF) arasında anlaşma imzalandığını belirten Pekcan, Türk Eximbank'ın Irak’ta inşa edilecek enerji santrali projeleri için Türkiye’den gerçekleştirilecek mal ve hizmet ihracatına yönelik İngiltere İhracat Kredi Kuruluşuna 79,2 milyon dolarlık reasürans/garanti desteği sağladığını duyurdu.

İLK KEZ YABANCI İHRACAT DESTEK KURULUŞUNA GARANTİ SAĞLANDI

Bakan Pekcan, "Böylece Eximbank kuruluşundan bu yana ülkemiz ihracatının teşviki amacıyla ilk kez yabancı bir ihracat destek kuruluşuna garanti sağlamış oldu." ifadelerini kullanarak, sağlanan reasürans/garanti desteği ile gerek firmaların düşük maliyetli finansmana erişiminin kolaylaştırıldığını gerekse ihracat destek kuruluşları tarafından Türk firmalarınca yurt dışında üstlenilen işlere kaynak sağlanabilmesi için ilave kapasite oluşturulduğunu vurguladı.

PROJEDE TÜRK FİRMALAR DA VAR

Söz konusu enerji santrali projeleri dahilinde inşa edilecek olan her bir santralin ülkenin enterkonnekte şebeke sistemine 750 megavatlık bir katkı sağlaması planlanıyor.  Projede Türk firmaları da yer alıyor.

İngiltere İhracat Kredi Kuruluşuna garanti desteği #1