Antalya'da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza

Antalya'da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza

Nesli tehlike altındaki caretta carettaların üreme kumsalına ahşap yürüme yolu yapan otellere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca toplam 482 bin 790 TL idari para cezası uygulandı.

Antalya'da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) üyeleri, Antalya Belek'te bulunan bir otelin, caretta caretta kaplumbağalarının üreme kumsalına yürüme yolu koyduklarını tespit etmişti.

Yürüme yolunun kaldırılmasıyla yuvadan çıkan ve bandın altında sıkışan 62 yavru deniz kaplumbağasının öldüğü belirlenmişti.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatı üzerine olayla ilgili ekip görevlendirdi.

Bölgede çalışmalarını tamamlayan ekip, başka bir otelin yürüme bandı altında da 71 yavrunun yaşadığını tespit etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bunun üzerine ölen caretta carettalar için soruşturma başlatan Bakanlık, Serik Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Antalya da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza #1

OTELLERE CEZA YAĞDI

Bakanlık, biyolojik çeşitliliğe zarar verdiği gerekçesiyle iki otele, 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince toplam 482 bin 790 lira idari para cezası uyguladı.

ÜREME BANDIYLA KORUMA ÖNLEMİ

Ayrıca Bakanlık, bu tür olayların tekrar yaşanmaması ve yavru caretta carettaların yaşam alanlarının insan faktörü nedeniyle olumsuz etkilenmemesi için tüm kaplumbağa üreme kumsallarında insan baskısını ortadan kaldırmak amacıyla denizle kıyı arasındaki yaklaşık 40 ila 60 metrelik kumsal alanları ahşap bariyerlerle ayırarak üreme bandı oluşturacak. Çalışmayla deniz kaplumbağası yavrularının insan faktöründen olumsuz etkilenmemesi amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından, otel işletmelerinin kumu eleme, yerini değiştirme gibi yuvalara zarar verecek faaliyetlerini, şemsiye, şezlong gibi malzeme ve yapılarla yuvalama alanlarının işgalini ve araçlarla kumsallara girişleri engellemek amacıyla uyarı tabelaları ve bariyerler yerleştirildi.

Antalya'da caretta sahilinde 5 yıldızlı katliam VİDEO

Antalya da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza #2

Antalya da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza #3

Antalya da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza #4

Antalya da caretta carettaların ölümüne neden olan iki otele ceza #5