Ankara'da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu

Ankara'da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu

Eşinden yıllarca psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle 2 yıl önce boşanan Zeynep Alan, kişisel gelişim kurslarına gidip, müziğe yönelerek hayata bağlandı.

Ankara'da yaşayan 2 çocuklu Zeynep Alan,evliliği boyunca psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle 2019'da eşinden boşanıp, çocuklarıyla birlikte ailesinin desteği ile yaşamaya başladı.

Alan, yıllarca uğradığı şiddetin etkisinden kurtulmak için kişisel gelişim kurslarına gittikten sonra doktorunun da tavsiyesiyle müziğe yöneldi.

MÜZİKLE YAŞAMIN İZLERİNDEN KURTULDU

Ankara Koro Okulu'na devam eden Alan, yaşadıklarının etkisinden kurtularak daha mutlu şekilde ayakları üzerinde durmayı başardı.

"ÇOK MÜCADELE ETTİM"

Zeynep Alan, evliliğini sürdürmek için çok mücadele verdiğini belirterek, "Evliliğimin ilk birkaç yılından sonra psikolojik şiddete maruz kalmaya başladım. Eşimin ilgisini, sevgisini kazanmak için saçımı boyattım, kestirdim, hatta başımı kapattım. 10 ay kapalı gezdim. İlgisini, dikkatini çekmek için bana değer vermesini istedim; ama olmadı. Evliliğimi kurtarmak için çok mücadele ettim. Kılıktan kılığa, şekilden şekle girdim. Futbolu çok seviyor diye futbola merak saldım. Futbolcuların isimlerini ezberliyordum. Maç izliyordum.

Ankara da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu #1

"MORARAN YERİNİZ İYİLEŞİR AMA PSİKOLOJİK  ŞİDDET YARALIYOR"

Sürekli bir çaba bir mücadele halindeydim. Yapılan çaba ve mücadelenin karşılığını görmeyince artık bir yerden sonra bitiyorsunuz. Tükeniyorsunuz. 27 yıllık evliliğim boyunca psikolojik şiddete maruz kaldım. Fiziksel şiddet görseniz 1 hafta 10 gün sonra moraran yeriniz iyileşir ama psikolojik şiddet öyle değil sizi yaralıyor. Yaşamdan kopuyorsunuz, enerjiniz bitiyor. Özgüveninizi kaybediyorsunuz. Kendinizi değersiz hissediyorsunuz." diye konuştu.

"TEKRAR DOĞDUM"

27 yılın sonunda boşandığını anlatan Alan, "Tıkandığım, bittiğim, nefes alamadığımı hissettiğim yerde çocuklarımı alıp, evi terk ettim. Artık tükenmiştim. Psikolojik anlamda iyi değildim. Yıllarca da bunlarla mücadele ettim. Kaygı bozukluğu tedavisi gördüm. Doktorum 'Sana koro iyi gelir' dedi. Onun da tavsiyesiyle koroya katıldım. Kendime özgüvenim geldi. Arkadaşlarımın sevgisiyle, saygısıyla kendimi daha değerli hissetmeye başladım. Kendimi şu anda 5 yaşındaymış gibi hissediyorum. Tekrar doğdum. Ben hayatı gölge halinde yaşıyormuşum. Şu anda kendi güneşim kendim oldum. Daha iyiyim daha mutluyum." dedi.

Ankara da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu #2

Ankara da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu #3

Ankara da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu #4

Ankara da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu #5

Ankara da şiddetin izlerinden müzikle kurtuldu #6