AKINCI'nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12'den vurdu

AKINCI'nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12'den vurdu

Milli TİHA Bayraktar AKINCI, ilk kez bir İHA’dan atılan LGK-82'nin test atışını yaptı. LGK-82, Bayraktar TB2 SİHA’nın lazerle işaretlediği hedefi başarılı bir şekilde tam isabetle vurdu.

AKINCI'nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12'den vurdu

Türkiye, her geçen gün, gücüne güç katanmaya devam ederken yerli ve milli savunma sanayisinde de gösterdiği başarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Denizde ve karada olduğu gibi, hava savunmasında da yeni başarılara adım atan Türkiye, adından söz ettirmeyi başarıyor.

Diğer yandan Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi çerçevesinde Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya yerli olarak üretilen yeni mühimmatların entegrasyon süreci de devam ediyor.

Test atışı başarıyla tamamlandı

Bu çerçevede ASELSAN tarafından geliştirilen LGK-82 (Lazer Güdüm Kiti) ile 1 Temmuz 2022 Cuma günü gerçekleştirilen test atışı başarıyla tamamlandı.

AKINCI'nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12'den vurdu

Hedef tam isabetle vuruldu

Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndan havalanan ve test boyunca ortalama 30 bin feet irtifada bulut üstünde uçan AKINCI’nın ateşlediği milli mühimmat LGK-82, bulut altında uçan Bayraktar TB2 SİHA’nın lazerle işaretlediği hedefi tam isabetle vurdu.

AKINCI nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12 den vurdu #1

İlk defa bir insansız hava aracı platformundan atıldı

Genel maksat bombalarını lazer işaretleme sayesinde kilometrelerce uzaktan hedefini vuran akıllı mühimmatlara çeviren LGK, AKINCI tarafından gerçekleştirilen testte ilk defa bir insansız hava aracı platformundan atılarak görevini başarıyla tamamladı.

AKINCI, LGK-82 attığı test uçuşunda kanat altında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve entegrasyon çalışmaları devam eden GÖZDE Güdüm Kiti’ni de taşıdı.

Anadolu Kartalı Tatbikatı da başarıyla tamamlandı

Dün sona eren ve NATO unsurlarının da yer aldığı Anadolu Kartalı Tatbikatı'na katılan Bayraktar AKINCI B, gerçeğe yakın savaş ortamında verilen görevleri de başarıyla gerçekleştirdi.

Milli TİHA AKINCI, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile ilk kez Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katılmış oldu.

AKINCI nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12 den vurdu #2

Batman’dan kalkış yapıp İzmir'deki hedefi vurdu

İHA'nın haberine göre; Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden beri operasyonel olarak görev yapan Bayraktar AKINCI TİHA, Haziran ayı içerisinde İzmir Seferihisar’da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatına katılmıştı.

AKINCI, Batman’da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde belirlenen hedeflere atışlarını başarıyla gerçekleştirmiş ve Batman’daki üssüne geri dönmüştü.

AKINCI nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12 den vurdu #3

İhracat görüşmeleri devam ediyor

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı.

Yapılan sözleşmeler çerçevesinde Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu.

Milli TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

AKINCI nın ateşlediği LGK-82 hedefi tam 12 den vurdu #4