Akar: İdlib ve Libya'da ateşkesin uygulandığını görüyoruz

Akar: İdlib ve Libya'da ateşkesin uygulandığını görüyoruz

Türkiye olarak, hem Libya'da hem İdlib'de ateşkes için mutabık kalındığını belirten Akar, General Halife Hafter'in masadan kalkmasını da değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM'de AK Parti'nin grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Akar, Türkiye olarak, bölgede barışın ve huzurun hakim kılınması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydederek, sorunların barışçıl yöntemlerle ve siyasi şekilde çözümlemesinden yana olduklarını vurguladı.

"OLUMLU CEVAPLAR GELDİ"

Bu konuda İstanbul'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'da görüşmeler yaptıklarını kaydeden Bakan Akar, "Bu görüşmeler sonrasında hem Libya'da hem İdlib'de ateşkes, barışın ve huzurun sağlanması için mutabık kaldık. Bu husus orada açıklandı. Buna karşılık taraflardan da olumlu cevaplar geldi. Bu konuda herkes olumlu tavır sergiledi." dedi.

Akar: İdlib ve Libya da ateşkesin uygulandığını görüyoruz #1

"ATEŞKESİN UYGULANDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Bakan Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile birlikte dün Libya zirvesi için Rusya'da bulunduklarını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Burada görüşmeler yapıldı, metinler hazırlandı. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye ve Rusya tarafı, bir metinde mutabık kaldı. Daha sonra bu husus taraflara iletildi. Metnin imzalanmasını beklerken Hafter tarafının Rusya'dan ayrıldığını öğrendik. Diğer taraftan İdlib'de ve Libya'daki ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını görüyoruz. Tabii biz bunu sonuna kadar destekliyoruz. Özellikle İdlib'de kış şartlarında binlerce kişi çok zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Devamlı karadan ve havadan yapılan saldırılar insanların hayatlarını zorlaştırmakta. Bunlar bir ölçüde durmuş durumda. Ateşkese uyuluyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rusya ile yakın temas içerisindeyiz. Umudumuz, dileğimiz bir an önce barışın ve huzurun hem İdlib hem Libya'ya gelmesi. Akan kanın durması, insanların normal hayatlarına dönmesi. Bu konuda gerçekten elimizden gelen neyse bunları yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün liderler ile konuşuyor. Amacımız; hem bölgemizde hem çevremizde barış ve huzurun hakim kılınması."

Akar: İdlib ve Libya da ateşkesin uygulandığını görüyoruz #2

"ÇALIŞMALAR ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMEKTE"

Bakan Akar, Rusya'ya tekrar gitme durumlarının söz konusu olup olmadığına ilişkin soruya ise "Her şey mümkün, temaslar sürüyor. Amacımız bölgeye, komşularımıza barış ve huzurun gelmesi. Bunun için yapılması gereken ne varsa Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu çalışmalar çok yoğun bir şekilde sürdürülmekte. Biz de, bize düşen görevleri yapmaya çalışıyoruz." diye yanıt verdi.

LİBYA'DA EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

Bakan Akar, darbeci General Halife Hafter'in masadan hangi sorun nedeniyle kalktığı sorusu üzerine, bunların teknik konular olduğunu ve üzerinde çalışıldığını belirtti. Bakan Akar ayrıca, Türkiye ile Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırası imzalanmasının ardından, Libya'da eğitim ve danışmanlık konusunda çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
199 YORUM
Magazin
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
642 YORUM
3. Sayfa
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
630 YORUM
Medya
Günde 2540 TL kazanmak için paranı buraya yatır!
ADVERTORIAL
Highfx
Adana’da yol verme kavgasında otomatik tüfekle ateş açtılar
Adana’da yol verme kavgasında otomatik tüfekle ateş açtılar
385 YORUM
3. Sayfa