AK Parti'den muhalefetin erken seçim çağrısına yanıt geldi

AK Parti'den muhalefetin erken seçim çağrısına yanıt geldi

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP ve İyi Parti'den gelen açıklamalar üzerine seçimin 2023 yılında yapılacağını vurguladı.

AK Parti'den muhalefetin erken seçim çağrısına yanıt geldi

Erken seçim tartışmaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Lideri Meral Akşener, kameraların karşısına geçerek erken seçim çağrılarını yinelemişti.

Ekonomik gidişatın iyi olmadığını öne süren Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener, endişeli olduklarını belirtmişti.

Muhalefetin seçim baskısı üzerine iktidardan karşıt yanıtlar gelmeye başladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kılıçdaroğlu ile Akşener'in seçim çağrısına cevap vererek Türkiye’nin özellikle önceki süreçte çok büyük siyasal çalkantılarla yılda bir seçime gittiğini hatırlattı.

"TÜRKİYE 6 AYDA BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK ÇOK BEDEL ÖDEDİ"

Bülent Turan, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

"Türkiye, 6 ayda bir hükümet değiştirerek çok büyük ekonomik ve siyasal bedeller ödedi. Biz başkanlık sistemine geçerken, en büyük iddiamız seçilen hükümetin 5 yıl boyunca güvende kalması, istikrarı sağlaması, uluslararası krizlere göğüs germesi, Türkiye’nin sorun alanlarını çözmesiydi. Dolayısıyla bizim ‘erken seçim’ gündemimiz yok.

AK Parti'den muhalefetin erken seçim çağrısına yanıt geldi

"2023'E KADAR SEÇİM OLMAYACAK"

Biz seçimimizi yaptık ve milletimiz bize 5 yıl yetki verdi. Bu meşru hükümetin, 5 yıl boyunca bu emaneti yerine getirmesi en büyük görevi. Bizim gündemimizde seçim yok, 2023’e kadar da olmayacak."

"DEFALARCA KAYBEDEN KILIÇDAROĞLU'NU KİM CİDDİYE ALIR"

Muhalefet partilerinin, aslında 'erken seçim' diyerek kendi gündemlerini bastırmaya çalıştıklarını savunan Turan, "Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 25’le aldığı partisini yüzde 26 yapamamış. Meral Hanım gördüğü rüyanın yarısını alamamış; Cumhurbaşkanı adayı olmuş, çok düşük bir oyla yoluna devam edebilmiş, partisi kadar oy alamamış. Ne seçiminden bahsediyorlar? Şimdiye kadar 15 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu'nun, 'seçim' demesini kim ciddiye alabilir ki.

"'YARIN SEÇİM OLSUN' DESEK' ÇIKARACAK ADAYLARI YOK"

Şimdiye kadar; ‘yarın seçim olsun’ diyenlerin, eğer biz 'evet yarın seçim olsun’ desek, daha adayları yok ortada. Adayları bile belli olmayan partilerin, seçim istemesinin hiçbir siyasal karşılığı yok. AK Parti, Cumhur İttifakı görevinin başındadır. 2023 yazına kadar da görevine devam edecek." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'den erken seçim çağrısı

"50+1, SİSTEMİNİN ESASI VE TEMELİ"

Turan, konuşmasının devamında 50+1 tartışmalarını da değerlendirdi.

50+1'in iddialı bir yönetimi ortaya koyduğunu söyleyen Turan, "50+1, başkanlık sisteminin esası ve temeli. Uzlaşının da geniş katılımlı bir siyasal yelpazenin de karşılığı. Vesayetsiz, darbe girişimsiz, sorunsuz bir iddialı yönetimin olmasının en büyük gerekçesi 50+1. Onun için güçlü yönetim, güçlü iktidar 50+1 ile kurulabilir. 4 yıla yakın bir zamandan beri, şu anki başkanlık istemi hayata geçmiş durumda. Şimdiye kadar hiçbir siyasal kriz yaşamadık. Bunun temel sebebi 50+1. Başkanlık sisteminde tabii ki uyum yasası eksiklerimiz, usul hatalarımız olabilir. Bunları revize edeceğiz, ediyoruz da. Dolayısıyla 50+1 diye bir gündemimiz yok." diye konuştu.

"YENİ DÖNEMDE ÇOK FAZLA OY ALACAĞIZ"

Turan, daha fazla oy almanın yollarını aradıklarını belirterek, "Bizim 50+1 almak gibi bir endişemiz yok. Biz daha çok oy almanın endişesini paylaşıyoruz. Altını çiziyorum; tezkereye 'hayır' deyip, milletimizi üzen kıran adamlar mı bu ülkede 50+1 oy alacaklar? Partisinin oyunu yüzde 25’ten yüzde 26 yapamamış insanlar mı 50+1'in tartışmasını yapacaklar? Kendi vekilinin küfretmesinden sonra, hiçbir kurumsal duruş sergilemeyen, emekliler kulübü gibi davranan bir lider mi bu ülkede 50+1 rüyası görecek? 50+1 rüyası, hayali, gerçeği Erdoğan’a ve Cumhur İttifakı’na yakışır. İddia ediyorum; 50+1’in çok ötesinde çok fazla oy alarak yeni dönemi beraber inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

AK Parti den muhalefetin erken seçim çağrısına yanıt geldi #1

İlginizi Çekebilir
TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında tansiyon arttı
TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında tansiyon arttı
1807 YORUM
Politika
Cristiano Ronaldo, Al-Nassr ile anlaştı
Cristiano Ronaldo, Al-Nassr ile anlaştı
307 YORUM
Transfer dosyası
Ufak bir yatırım ile, sadece 3 günde zengin olun!
ADVERTORIAL
CoinPro
Alibeyköy'de tramvay ile İETT otobüsü çarpıştı
Alibeyköy'de tramvay ile İETT otobüsü çarpıştı
381 YORUM
3. Sayfa
TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı
TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı
714 YORUM
Ekonomi