ABD'li papaz Brunson yargılanıyor

ABD'li papaz Brunson yargılanıyor

SON DAKİKA: 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li rahip Andrew Brunson yargılanıyor. Savcı mütaalasında adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi. Ayrıca 10 yıl hapis cezası istedi.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson, 4. kez hakim karşısına çıktı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde kurulan İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.30'da başlayan duruşmayı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de izledi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, Brunson evinden çıktığı sırada yoğun güvenlik önlemi aldı.

TANIKLAR İFADELERİNİ GERİ ÇEKTİ

Davada seyir değiştirecek gelişmeler yaşandı. Davada Büşra, Levent Kalkan ve Serhat isimli tanıklar aleyhte verdikleri önemli ifadeleri geri çekti.

10 YIL İSTENİYOR

Davada savcı mütaalasını açıkladı. Mütaalada Brunson için adli kontrol şartının kaldıırlması istendi. Ayrıca savcı 10 yıl hapis cezası istedi.

BRUNSON: BEN MASUMUM

Brunson'ın avukatı ek savunma istemedi. Brunson da savunmasında masum olduğunu belirterek beraatini istedi. Rahip, "Türkiye'yi seviyorum" dedi.

KARAR VERMEK ÜZERE ARA VERİLDİ

Mahkeme heyeti karar vermek üzere duruşmaya arar verdi.

ABD li papaz Brunson yargılanıyor #1

ABD'li papaz Andrew Brunson hakkında karar günü ViDEO

DAVANIN GEÇMİŞİ

9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi.

Papaz Brunson'un eşi duruşma için yola çıktı ViDEO

ABD li papaz Brunson yargılanıyor #2

ABD li papaz Brunson yargılanıyor #3

ABD li papaz Brunson yargılanıyor #4