ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile F-35 konusu tekrar gündeme gelebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile F-35 konusu tekrar gündeme gelebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programının tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile F-35 konusu tekrar gündeme gelebilir

ABD ile aramızda süregelen F-35 krizi hala devam ediyor. ABD tarafından ise konuyla ilgili ümit verici yeni bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 18 Mayıs'ta ABD'ye yapacağı ziyarete değindi.

"Türkiye ile F-35 programı gündeme tekrar gelebilir"

Price, "Türkiye önemli bir NATO müttefikimiz. Son haftalarda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Bakan Blinken'ın düzenli olarak tartıştığı bir dizi mesele ve Türkiye'nin Rusya'yı savaştan sorumlu tutmasındaki önemli rolü de dahil olmak üzere Türk müttefiklerimizle istişare etmek için birçok fırsat bulduk. Bu fırsatın bunun için önemli bir unsur olacağını düşünüyorum. Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programı söz konusu olduğunda bunun yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum. Türkiye'nin S-400 sistemine sahip olması konusundaki endişelerimizi çok net bir şekilde dile getirdik, S-400 sisteminin F-35 programı ile tutarlı olduğuna inanmıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile F-35 konusu tekrar gündeme gelebilir #1

"Rusya vahşet kampanyası yürütüyor"

Rusya'nın son günlerde Ukrayna'nın Lviv kentine düzenlediği saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Price, Rusya'nın Ukrayna halkına karşı "bir terör kampanyası yürüttüğünü" ifade etti.

Price, “Gerçek şu ki Rusya, bir işgal veya bir savaş başlamaktan çok bir terör kampanyası, bir vahşet kampanyası, Ukrayna halkına karşı alçakça bir saldırganlık kampanyası yürütüyor. Son saatlerde Lviv'e yönelik saldırılara, Kiev'deki veya Mariupol, Harkov ve Buça'da tanık olduklarımıza gelince, bunlar Rusya’nın Ukrayna halkına karşı yürüttüğü vahşet kampanyasının, önceden tasarlanmış bir terör kampanyasının açık bir kanıtıdır.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile F-35 konusu tekrar gündeme gelebilir #2

"Ukrayna’da diplomatik varlığımızı yeniden kuracağız"

İHA'nın haberine göre, ABD'nin Ukrayna'da yeniden diplomatik varlığını kurmayı planladığına dikkat çeken Price, "Mümkün olan en kısa sürede Ukrayna'da diplomatik varlığımızı yeniden kuracağız. Bu yüzden güvenlik durumunu değerlendirmeye devam ediyoruz. Güvenlik sistemi izin verdiğinde Ukrayna'da yeniden kurulmuş bir diplomatik varlığımız olacak." ifadelerini kullandı.

Price, ABD'nin Ukrayna'da resmi diplomatik mevcudiyet eksikliğinin Ukrayna ile görüşmelerde koordinasyon yeteneğini engellemediğini belirterek, Polonya sınırında konuşlanmış diplomatik bir ekibin olduğunu söyledi.

Türk bayraklı F-35 görücüye çıktı ARŞİV VİDEO


ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile F-35 konusu tekrar gündeme gelebilir #3

İlginizi Çekebilir
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1037 YORUM
Gündem
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
155 YORUM
Dünya
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
178 YORUM
Magazin
Murat, getiri garantili bir yatırım yöntemi buldu!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Fransızlardan yolu kapatan iklim aktivistlerine müdahale
Fransızlardan yolu kapatan iklim aktivistlerine müdahale
142 YORUM
Dünya