Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme dair açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme dair açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk - Kanal D ortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CNN Türk - Kanal D ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fulya Kalfa moderatörlüğünde gazeteciler Ahmet Hakan, Hande Fırat, Abdulkadir Selvi ve Zafer Şahin'in gündeme dair sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından önemli ayrıntılar şöyle:

"Devletin sözüne kulak vermediler"

"Şehit Polisimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralımıza şifalar temenni ediyorum. Polislerimiz ve bekçilerimiz kahramanca mücadele verdiler. CHP'nin bu teröristlerden biri geçmişte gazeteci olarak savunmuş olması gündeme geldi. Devletin sözüne kulak verselerdi böyle utanılacak duruma düşmezlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP bir milli güvenlik sorunudur - VİDEO

"CHP, bir milli güvenlik sorunudur"

Ancak utanmaları yok. Yargı, bunları terörist oldukları için mahkum ediyor veya tutukluyor. Hala CHP bu raporu resmi internet sitelerinde gezdiriyorlar. CHP devletin dediğine kulak vermeliydi. CHP bir milli güvenlik sorunudur"

"Sokağa çıkın diyenler, ölümlere neden oldu"

(Selahattin Demirtaş'ı kastederek) "Şu an Edirne'de tutuklu mahkum olanların durumu da aynı. Diyarbakır'da suçsuz evlatlarımızı sokağa çıkın sözleri ile ölümlerine neden olmadılar mı?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan gündeme dair açıklamalar #1

"ABD adil davranmıyor"

"ABD NATO'da birlikte olduğu ülkeler arasında adil davranmıyor. Yunanistan da Türkiye de NATO'da. Biz NATO'da ilk 5'in içerisindeyiz. Hem verdiğimiz güçle, hem kara kuvvetleri ile önemli bir konumdayız. ABD'nin adalara bu kadar yüklü silah,araç, gereç göndermesi kabul edilebilir bir şey değil."

"Türkiye gibi müttefik bulamazsın"

Amerika'ya ve Yunanistan'a gerekli uyarıları Dışişleri aracılığı ile yaptık. ABD bir kere Türkiye gibi müteffik bulamazsın. Burası hukuki olarak gayri askeri yerler. Uluslararası yargı yolunu tıkıyorlar. Adaları silahlardan arındırmaları şart. Lozan'a göre bu adalar özel statüye tabiler.

Bizim ABD'den beklentimiz, Yunanistan'ı yanlış hesaplara sokmaması. Bugün MGK'dan sonra yaptığımız basın açıklaması bunları içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan gündeme dair açıklamalar #2

"ABD, Lozan'ı dinlemiyor"

Rum-Yunan ikilisinin barış ve istikrarı tehdit eden adımlarını görmezden gelen hatta teşvik eden ABD silahlanma yarışına yol açacaktır. Biz duracak mıyız? Bu adımları atıyoruz, atacağız. 40 bine yakın orada askerimiz var. Bunun dışında orada bizim silah, araç, gereç bu konularda da adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımın da cevapsız kalmayacağını herkesin bilmesi gerekir. Silahsız olması gereken adalarda ABD Lozan'ı dinlemiyor ve böyle adımları atıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD, Lozan'ı dinlemiyor - VİDEO

"Rusya ile Ukrayna arasında barış için ümitsiz değilim"

"Birleşmiş Milletler'de görüştüğüm devlet başkanları, başbakanlar istisnasız 'Rusya-Ukrayna arasındaki arabuluculuğunuz her türlü takdirin üstündedir' ifadesini söyledi. En önemlisi de 200 esirin takası.

Zelenskiy ve Putin ile bu konuları görüşerek esirlerin takasını başarıyla gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreci iyi yönetmemiz lazım. Barış için umutsuz değilim. Rusya'nın referandumu sıkıntı getiriyor. Zelenskiy bizden 4 bölge için destek istedi, Putin'i ikna etmemizi istedi."

"Tahılı az gelişmiş ülkelere aktarmak istiyoruz"

"Biz şu anda özellikle tahılı az gelişmiş, fakir ülkelere nasıl aktarırız bunun gayreti içinde olduk. Yüzde 80 maalesef zengin ülkelere gitti. Bu da sayın Putin'i ciddi manada rahatsız etti. Bundan sonraki süreçte umuyoruz ki fakir ülkelere gönderebilelim, neticeye varalım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan gündeme dair açıklamalar #3

"Nükleer savaşı bırak konuşmayı, düşünmemeli"

"Bir nükleer savaşa gitmenin bedeli, faturası bir felaket. Bunu bırak konuşmayı, düşünmemek gerekiyor. Bunları zaten hiç gündeme getirmeden diplomasi yoluyla çözmek işin en isabetli adımı olacaktır. Ukrayna'nın işgal altındaki bazı bölgelerindeki referandum kararı daha endişe verici. Diplomasi çabalarını zora sokuyor. Burada bir ilhak olabilir. Tandığım Sayın Putin kafasına bir şeyi koyduysa bunu yapar."

"Biden'ın F-16 sözünden netice bekliyoruz"

"Sayın Biden, kendi düşüncesinin F-16'ları ve diğer bütün parçaları vermekten yana olduğunu söyledi. Özellikle Savunma Bakanlarının yaptığı görüşmelerde bu istikamette yanıtlar alıyoruz. 'Cumhuriyetçilerden destek alamıyoruz' gibi yanıtlar aldık. Bu ziyaretimde cumhuriyetçilerle görüşmelerim oldu. Burada bana olumlu görüşmelerim oldu. Ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söylediler. 'Bu akşam döner dönmez, Türkiye'ye karşı olan tavrı olan kişi ve kişilerle görüşmeler yapacağız' dediler. Biden'ın sözünden hareketle netice bekliyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan gündeme dair açıklamalar #4

"Suriye'de operasyonu uygun gördüğümüz anda yaparız"

"Bir gece ansızın dediğimiz konu odur, yapmamız gereken neyse onu gerekli ve uygun gördüğümüz anda yaparız. Bugünkü MGK metninde bunlara özellikle yer verdik. Biz terörle mücadele gayretimizde bölgenin huzurunu da temin ediyoruz. Terörle mücadele tek taraflı olmaz. Karşı taraf da buna olumlu yaklaşımda bulunması lazım. ABD ve Rusya'nın vardığımız mutabakatları uygulaması gerekiyor. PKK YPG sınırımıza yakın bölgelerde hala konuşlu tatbikat yapıyor. Hatta Kamışlı ve çevresinde eğitim alıyorlar."

"Suriyeliler için onurlu bir geri dönüş hazırlamalıyız"

"Yaptığımız briket evlere insanlar yavaş yavaş taşınmaya başladı. Alt yapısı ile her şeyi ile briket evler yaptık. Isınma noktasında da güneş enerjisi ile ısınma projesi yaptık. Suriyeliler için onurlu bir geri dönüş hazırlamamız lazım. CHP gibi 'biz geldiğimiz gibi bunları Suriye'ye süreceğiz' diyemeyiz. İnsani muamelemizi sürdüreceğiz. Yunan'ın baktığı gibi de göremeyiz. Botları nasıl şişlediklerini görüyoruz."

"Kıbrıs'ta iki devlet, eşit statüde olmalı"

"Tanımalar öyle bir anda olan şeyler değil. Dünyada birçok irili ufaklı ülkeler tanındılar, ama ne kadar zamanda tanındılar? Uzun süreler aldılar. Bu adadaki iki devletin eşit statüde müzakere masasına oturması gerekir, ve biz bunu başaracağız. BM adil davranırsa bu süreci hızlandırırız."

"Sosyal konut projesinde ilk kazmayı 25 Ekim'de vuruyoruz"

"Kılıçdaroğlu garanti istediğine göre daire ihtiyacı var. Buyursun. Biz ilk defa bu alana girmiyoruz ki 1 milyon 250 bin konut yaptık, kendimizi ispatladık. Kemal Bey dürüst ol. Siyaset dürüstlüktür. Biz attığımız bu adımla yeniden bir tarih yazıyoruz. Gençlerin başvurusu 1 milyon 715 bin. Gençler bile bu işi senden daha iyi kavramış durumda. İlk kazmayı 25 Ekim'de vuruyoruz. Derdimiz Türkiye'nin dört bir yanında aynı anda temelleri atmak. En kısa zamanda kura tarihlerimizi de açıklayarak bu adımları atacağız."

"Arsa sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz"

"Bir şey daha yapma durumumuz var. Arsamı alır, evimi kendim yaparım diyenlere mevcut rakamı artırmak sureti ile kuraya tabi tutarak istiyoruz ki vatandaşlarımıza bu sayıyı artırarak imkan tanıyalım.

Kura çekiminden önceye yetiştireceğiz çalışmayı. Ben dün akşam Murat Bey'e talimatı verdim, çalışmaları başlat, bunun duyurusunu yapalım. Biz seçim sonrası ikinci bir etabı başlayabiliriz demiştim. Şartlar bizi öyle bir zorluyor ki arsalar verelim, vatandaşımız kendisi yapsın diyoruz. Arsa sayısını da 1 milyona çıkarmayı hedefiliyor. Bizim parasal olarak bir sıkınıtmız yok. Biz bunları yaparız.

"Müjdeler devam edecek"

"Bizim her Kabine sonrası işimiz mu müjdeleri açıklamak. Üniversitelerde yemek yardımı 25'ten 60 liraya çıktı. Kredi geri ödemelerinde ciddi bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırdık. Çiftçilerime elektrik faturasını hasat sonunda ödeme imkanı getirdik."

"Faizle birlikte enflasyonu da indireceğiz"

"Ocak'tan itibaren bunun emarelerini çok rahat göreceğiz. Ben enflasyondan önce faize bakıyorum. Biz faiz oranını yüzde 12'ye indirdik. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha aşağı inecek ve enflasyonu da baskılayarak aşağı indirecek. Bir yatırımcı yapacağı yatırımda düşük faiz arar. Düşük faizle yatırımını yap, ülkenin büyümesine katkı sağla. Yatırım, istihdam, ihracat, üretim, cari harcama noktasındaki büyümeyi arzu ettiğimiz istikamete getirmek istiyoruz. Yılbaşından itibaren neticelerini almaya başlayacağız."

"Asgari ücreti Aralık ayında yeniden değerlendireceğiz"

"Şu ana kadar yapmış olduğumuz tespit rakamlarından sonra, Aralık'ta tekrar değerlendirme yapıp yeni bir adımı yıl sonu itibarıyla atacağız. Yeni yıla çok daha farklı ve güçlü şekilde gireceğiz. İşçilerimizin hayat pahalılığı karşısında zor durumda kalmasını engellemek bizim için en önemli şey."

EYT'de son durum

Bakanlıkta son aşamaya gelindi, değerlendirmeleri yapıp son adımları atacağız.

"Enerjide yeni destek ve projeler sürecek"

Biz elektrikte ve doğalgazda her türlü desteği veriyoruz. Bu kış ile beraber Karadeniz gazı da devreye girerse daha da rahatlarız. Rusya ile bizim bir sıkıntımız yok. Akkuyu'da da Ruslarla birlikte çalışıyoruz. 2023 içinde ilk tribün yetişecek. Biz tabii bu arada Sinop'ta bir nükleer enerji santralinin adımını atacağız. Rusya ile görüşmelerimiz sürüyor. Akkuyu'da tribünler 2028'de bitmiş olacak.

"Doğalgaz da petrol de gelse bizim için eyvallah"

Bugün dünyada sayılı ülkelerde var. 4 tane sondaj, 2 tane sismik araştırma gemimiz var. Ama Karadeniz'de, ama Akdeniz'de araştırma yapıyorlar. Umarız kabiliyetlerinin neticesini alacak. Doğalgaz da gelse petrol de gelse bizim için eyvallah. Ama tabi tüm yatırımlar doğalgaz üzerine. Nereye gitsek, 'başkanım ne olur bizim doğalgaz gelsin' diyor.

"Faizi yıl sonuna kadar tek haneye indirmeliyiz"

ABD'nin faiz artırımı nedir? Ne kadar bir oran? Küçük bir oran. Şu an Amerika'da son rakam yüzde 6 olabilir. Avrupa'da da durum yine böyle. Çift haneli rakamda değiller. Biz yıl sonuna kadar faizimizi tek haneli rakama indirmeliyiz. Biz altı sıfırı attığımız zaman Türk Lirası değer kazandı mı? Ve biz 6 sıfırı attık, paramız bir anda değer kazandı. Yatırımcıların kazanacağı ile faizi ödemesi mümkün hale gelecek. Soygunu önlüyoruz. Biz soygunculara değil, yatırımcılara bir imkan açalım istiyoruz. Sen yatırım yap da onunla kazan. Verdiği o krediden aldığı faiz ile 'şu kadar kazandım' Kamu bankalarına onu söylüyorum. Siz ne kadar yatırımcıyı takviye ettiniz, bununla beraber ülke nereden nereye gidiyor, bu önemli. Türkiye ekonomi modeli ile beraber seçime giderken de mottomuz bu olacak 'Türkiye'nin yüzyılı'. Yatırımcıyı teşvik etmeye devam edeceğiz.

"Merkez Bankası üzerinden spekülasyon üretiliyor"

Merkez Bankası üzerinde spekülasyon üretmeye çalışıyorlar. Rezevlerimiz iyi durumdalar. Yeri gelecen Merkez Bankası Botaş'ın sıkıntılarına çare olacak. Gücünü kaybetmesini bekleyenler avucunu yalayacaklar.

"TOGG'u 29 Ekim'e yetiştirmek istiyoruz"

Ürkütücü bir fiyat ortaya çıkacağına ihtimal vermiyorum. 29 Ekim'e yetiştirmeyi istiyoruz. Potansiyeli süper.

"Bizim borsamız, kazandıran bir borsa"

"Borsa'ya girenin çok kazananı olduğu gibi kaybedeni de oluyor. Bizim borsamız kazandıran bir borsa. Hazine ve Maliye Bakanımız hazırlıklarını tamamlıyor. Konu en ince ayrıntısına kadar incelenecek ve bunu da kamuoyu ile paylaşacağız."

Erken seçim olacak mı

"Erken seçim olmayacağına inandılar. Seçim beyannamemiz konusunda çalışma devam ediyor."

"Sağlıkta dünya ile yarışır durumdayız"

"Etlik'teki hastanede onkoloji servisi ile Türkiye'de müstesna bir hastane oldu. Ben etrafındaki ağaçlandırma yeşilin bitirilmesini de istedim. 2 ay içinde çevredeki yeşil de hallolacak. Ankara iki büyük hastaneyi yakaladı. İstanbul'da da Çam Sakura var, Kartal var. Orada da şehir hastanelerimiz gayet iyi bir konumda. İleride duruma göre bir şehir hastanesi daha yapma durumumuz olabilir. Sağlıkta şu an dünya ile yarışır duruma geldik bu da tabii bizi çok mutlu ediyor."

"Siyasete gençliğimde başladım"

Genç olarak bu işe başladım. 40 yıllık siyaset hayatıma gençlik kollarından başlayarak geldim, bu yüzden de hep genç kaldım. Mutlaka gittiğim yerlerde gençlerle bir araya geliyorum. Orhan Bey'in türküsü ile Samsun'da kapanış yaptık, herkes coştu. Gençlerin hepsi büyük bir çoşku içine girdi Sakarya'da da aynı coşku yaşandı.

"AK Parti'de gerekirse takviyeler olabilir"

Futbol takımlarında bile A'dan Z'ye bir değişim olmaz. Mevcut omurgayı korursun takviye nereye gerekiyor ise oraya takviye yaparsın. İller basında, yönetimdeki yapı olarak değişiklikleri yaparak çok daha güçlü bir kadro ile yeni seçime hazırlanmak gerekir. Cumhur ittifakı olarak da ayrıca bir durumumuz söz konusu. Cumhur ittifakını yapısı da bizi ilgilendiriyor. Dayanışma içinde bu işi devam ettireceğiz.

"Fevkalade bir durum olursa kabinede değişim olur"

8 ay içinde böyle iş yapmak yöneticilik olarak da sağlıklı olmaz. Fevkalede bir durum olursa böyle bir adım da atılabilir. Kadro yeniliklerini bayrak değişimi ve tazelenme olarak gördüğümü daha önce de ifade ettim.

"Davaya küskünlük olmaz"

Hellaleşmeye açığım. Küskünlüğü olanlara kapılarımızı her zaman açıp onları partimizde değerlendiriyoruz, değerlendirmeye de devam edeceğiz. Dava içinde şahıslara kırgınlık küskünlük olabilir ama davaya küskünlük olmaz.

"Muhalefeti takip etmiyorum, işimize bakacağız"

Biz şu anda millete hizmet yolunda ne yapabiliriz ona bakıyoruz. Özel olarak ne yaptıklarını (muhalefet) takip etmiyorum. Biz sadece işimize bakacağız, siyaset programımızla beraber gayet güzel bir şekilde milletimizin karşısına çıkacağız.

"Bu seçimde de birileri tasfiye olacak"

"Biz onların adayının kim olup olmayacağı ile ilgilenmiyoruz. Bizim derdimiz değil. Biz şu an bu seçime en ideal şekilde nasıl hazırlanırız onun derdindeyiz. Bir önceki seçimde bizim siyaset belgemiz neydi, şimdi ne olacak? Bu çalışmayı yapıyoruz. Tayyip Erdoğan'ı benim ülkem tanıyor. Kolay değil 20 yıl bu ülkede başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış biri olarak ben milletimin tanımadığı bilmediği bir insan değilim. Benim milletim en rahat oyunu Tayyip Erdoğan'a verir çünkü tanıyor. Yaptıklarımız ortada. Bir endişe taşımıyorum. Devlet Bey de açıklamasını çok önce yaptı.
Türkiye yüzyılı iddialı bir ifade ve bu ifade ile tarihi bir seçime giriyoruz. Her seçimde bir tasfiye olur, bu seçimde de birileri tasfiye olacak."

İlginizi Çekebilir
Mansur Yavaş, Meral Akşener'in adaylık teklifini kabul etmedi
Mansur Yavaş, Meral Akşener'in adaylık teklifini kabul etmedi
500 YORUM
Gündem
Amasya'da Enson adını duyan inanmıyor
Amasya'da Enson adını duyan inanmıyor
492 YORUM
Yaşam
Katar'dan Türkiye'ye 10 milyar dolarlık kaynak
Katar'dan Türkiye'ye 10 milyar dolarlık kaynak
912 YORUM
Ekonomi
Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir: Tencere darbesi yapıyorlar
Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir: Tencere darbesi yapıyorlar
944 YORUM
Gündem
Piyasada en çok konuşulan yatırım robotu ücretsiz!
ADVERTORIAL
CryptoTrader