22 Türk vatandaşı, Kabil'den tahliye edildi

22 Türk vatandaşı, Kabil'den tahliye edildi

Kabil'den ayrılan 22 Türk vatandaşını taşıyan uçak, İstanbul Havalimanı'na indi. Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği, süreçle ilgili açıklama yaptı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinden sonra Türk vatandaşlarının tahliyesi için harekete geçildi.

Ülkeden ayrılmak üzere Kabil Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunan vatandaşların, tahliye süreci başlatıldı.

Tahliyeler kapsamında Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda bulunan Türk vatandaşlarını kurtarmak için pazartesi gecesi Kayseri'den Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir uçak Kabil'e gitti.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN TAHLİYE

Kabil'de havalimanında yaşanan kaos nedeniyle alana inemeyen TSK'ya ait A400 tipi askeri uçak, Pakistan'ın başkenti İslamabad'a yönlendirildi. Gece saatlerinde Kabil Havalimanı'nda olayların durulması üzerine tekrar havalanan uçak, 42 Türk vatandaşını Afganistan'dan alarak İslamabad'a getirdi.

KARANTİNAYA GİRECEKLER

İslamabad'a getirilen 42 Türk vatandaşından 22'si, Türk Hava Yolları'na ait TK 711 sefer sayılı uçakla saat 10.30'da İstanbul Havalimanı'na indi. Tahliye edilen vatandaşlar, koranavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde karantinaya girecek, 7. günde yapılacak testin ardından negatif sonuç alanlar 10. günün sonunda karantinadan çıkabilecek.

Afganistan’dan tahliye edilen 22 Türk vatandaşı İstanbul’a getirildi ViDEO

TAHLİYE SÜRECİNİ ANLATTI

Yurda dönen yolculardan 8 yıldır NATO'da görev yapan Sadullah Çalık, Afganistan'ı terk ettikleri sırada başkent Kabil'de durumun kötüye gittiğini söyledi.

Ülkeden ayrılmadan önce Taliban'ın Kabil'e girdiğini hatırlatan Çalık, "Kabil Havalimanı'nın sivil tarafını ele geçirmişlerdi. Halk baskın yaptı havalimanına. Dün sabah büyükelçiliğe başvuruda bulundum. İki saat içerisinde hemen uçak için havaalanına geçmem söylendi. Hazırdı uçak. 30 kişinin üzerindeki kişiyi aynı anda askeri uçakla tahliye ettiler. Afganistan büyükelçiliğimizin ekibi tahliye esnasında oradaydı." diye konuştu.

22 Türk vatandaşı, Kabil den tahliye edildi #1

"TÜRK OLDUĞUM İÇİN BİR KEZ DAHA GURUR DUYDUM"

Pakistan'a geçtiklerinde başkent İslamabad'da görevli büyükelçilik ekibi tarafından karşılandıklarını belirten Çalık, şunları kaydetti:

"Bayağı güzel bir hizmet vardı. Açıkçası Türk olduğum için bir kez daha gurur duydum. Ekip tam teşkilatlıydı. Testlerimiz yapıldı, karnımız doyuruldu. VIP hizmet. Tertemiz otellerde kaldık. PCR testimiz dahil otelde yapıldı. Her şeyimiz otelde yapıldı. Son dakikaya kadar ilgilendiler. Uçağımıza kadar yine büyükelçiliğin personeli vasıtasıyla gittik. Birçok ülkeden insanla beraber çalışıyorum uzun zamandır.

22 Türk vatandaşı, Kabil den tahliye edildi #2

"DİĞER ÜLKE VATANDAŞLARI ÇANTALARINI BİLE ALAMADILAR"

Türk olduğum için bir kez daha mutlu oldum. Ben bu kadar kaliteli bir hizmet beklemiyorum açıkçası. Sonuna kadar desteklenmiş olmak çok gurur verici. Mesela diğer ülke vatandaşları çantalarını bile alamadılar. Sadece bir sırt çantasına müsaade edildi. Biz bütün çantalarımızı aldık, her şeyimizi aldık. Rahat rahat geldik."

20 VATANDAŞ BAŞKA SEFERLE DÖNECEK

Öte yandan Kabil'den tahliye edilerek İslamabad'a götürülen ancak uçaklar dolu olduğu için yer bulamayan 20 Türk vatandaşının başka bir seferle yurda döneceği öğrenildi.

22 Türk vatandaşı, Kabil den tahliye edildi #3

KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİ: SIRAYLA TÜRKİYE'YE GETİRİLECEKLER

Bu arada Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, Afganistan genelindeki güvenlik durumunun izlenmeye devam edildiği ifade edildi.

Duyuruda, büyükelçiliğin Türk vatandaşlarıyla sürekli temas halinde olduğu ve bu süreçte tahliye olmak isteyenlerin dönüşleri için gerekli eşgüdümü sürdürdükleri belirtildi.

"KENDİLERİNE HABER VERİLENE KADAR..."

Büyükelçilik ve konsolosluk çağrı merkeziyle iletişime geçen Türk vatandaşlarının, başvuru sırasına göre Türkiye'ye getirileceği kaydedilen duyuruda, "Vatandaşlarımızın kişisel güvenliklerini gözeterek, kendilerine haber verilene kadar beklemeleri uygun olacaktır. Büyükelçiliğimiz ve konsolosluk çağrı merkezi tarafından aranarak, tahliye için davet edilen vatandaşlarımıza gerekli yönlendirme yapılacaktır." ifadesi kullanıldı.

22 Türk vatandaşı, Kabil den tahliye edildi #4

TELEFON NUMARALARI PAYLAŞILDI

Duyuruda ayrıca, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne +93 79 782 82 83 ve +93 79 182 79 76 ve konsolosluk çağrı merkezine +90 312 292 29 29 telefon numaralarından ulaşabileceği kaydedildi.