14 yıldır migren ağrısı çeken Rus, Türkiye'de iyileşti

14 yıldır migren ağrısı çeken Rus, Türkiye'de iyileşti

Ergenlik döneminden beri migren ile savaşan 29 yaşındaki Rus kadın, ülkesinde ameliyat olamayınca Türkiye'ye geldi. Türk doktorunun ameliyat ettiği hasta, 14 yıllık ağrılarından kurtuldu.

Yurt dışında hastalıklarına çare bulamayan hastalar, Türkiye'de şifa bulmaya devam ediyor.

Rusya'da yaşayan ve 15 yaşında migren tanısı koyulan Gülnaze Kobilzhonova (29), yıllarca ilaçlarla tedavi gördü.

Trabzon'da ameliyat oldu

Şiddetli baş ağrısı atakları geçiren, eğitim hayatına da devam edemeyen Kobilzhonova, migren ameliyatı için yaptığı araştırmalar sonucu Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne geldi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu'nun yaptığı ameliyatla sağlığına kavuşan Kobilzhonova, yaşadıklarını anlattı.

"Yataktan kalkamadığım, felçli olduğum günlerim oldu"

Yaşadığı hastalık yüzünden eğitim hayatına devam edemediğini belirten Kobilzhonova, "15 yaşında tanı konuldu. İlk zamanlarda çok fazla etkilemiyordu ama yaşım ilerledikçe hayatımı olumsuz etkilemeye başladı. Eğitim hayatımda çok zorluk yaşadım. İstediğim performansta eğitim göremedim.

Yataktan kalkamadığım ve hatta felçli olduğum günlerim oldu. Doktorlar tarafından sürekli ilaçlar verildi. İlaçların dozu gün geçtikçe artırılıyordu. Ama vücudum belli bir zaman sonra ilaçlara tolerans gösterdi. İlaçlar etki etmemeye başladı. Dayanılmaz bir haldeydim." dedi.

14 yıldır migren ağrısı çeken Rus, Türkiye de iyileşti #1

"Ameliyat Rusya'da yapılmıyordu"

Ameliyatın her ülkede yapılmadığını söyleyen Kobilzhonova, "Araştırmaya başladım. Migren hastalığının ameliyatı olduğunu öğrendim. Ameliyatla ağrıların hafiflediğini ve hatta yüzde 100 oranında hastalıktan kurtulma olasılığı olduğunu öğrendim ama ameliyat Rusya'da yapılmıyordu. Türkiye, Amerika ve Avrupa'da yapılıyordu. Ben uzman doktorları araştırmaya başladım ve Trabzon'da ameliyat oldum.

"Ağrılarım bitti sayılır"

Şimdi ara sıra kontrollerime geliyorum. Yaklaşık 1,5 ay önce ameliyatı oldum. Ağrılarım tamamen bitti sayılır. Eskiden kullandığım bir avuç dolusu hapları da kullanmıyorum. Çalışma hayatıma geri döndüm. Ameliyattan sonra durumumu arkadaşlarıma anlattım.

"Hastalarını Türkiye'ye yönlendirsin istedim"

Rusya'da tedaviye gittiğim doktorumla görüştüm. Bu hastalıktan kurtulmanın yolunun olduğunu anlattım. Birkaç evrak gönderdim kendisine. Bu şikayetlerle hastaları gelirse ameliyat yapılabildiğini de anlatsın ve hatta hastalarını Türkiye'ye yönlendirsin istedim." diye konuştu.

14 yıldır migren ağrısı çeken Rus, Türkiye de iyileşti #2

"Migrenden kurtulmak mümkün"

Migren hastalığının bilinenin aksine tedavisi olduğunu belirten KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, "Artık migren, tedavisi olan bir hastalık. Küçük bir ameliyatla bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün. İlaç tedavisi bir tedavi yöntemi değil, sadece günü kurtarmak için uygulanan, ağrıları hafifleten bir yöntem. Özellikle kronik migreni olan hastalarımıza ameliyatı öneriyoruz.

14 yıldır migren ağrısı çeken Rus, Türkiye de iyileşti #3

"Birçok hastamız şehir ve yurt dışından geliyor"

Migren hastası olan kişiler, çalışamıyor, eğitim hayatında tam anlamda bulunamıyor, iş hayatında aktif olamıyor, evli ise çocuklarıyla ilgilenemiyor, eşi tarafından hor görülüyor. Migren hastaları çok fazla sıkıntı çekiyor.

"Tedavi estetik ameliyatıyla ortaya çıktı"

Bu tedavi estetik ameliyatıyla ortaya çıkmış bir tedavi yöntemi. Yüz gerdirme ameliyatı olan hastalarda migren ağrılarının son bulduğu tespit edilince bu tedavi yöntemi ortaya çıkmış. Hastalarımız sadece migrenden kurtulmuyor aynı zamanda alın ve yüz çevresindeki kırışıklıklardan da kurtuluyorlar." ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir
Soylu'dan teröristin DNA testini isteyen Kılıçdaroğlu'na: PKK'nın açıklamasını referans aldın
Soylu'dan teröristin DNA testini isteyen Kılıçdaroğlu'na: PKK'nın açıklamasını referans aldın
599 YORUM
Gündem
Siz de ek gelir sistemi ile hayallerine ulaşanlara katılın!
ADVERTORIAL
Coin Haber
'Türk ordusu bizden daha güçlü'
'Türk ordusu bizden daha güçlü'
232 YORUM
Dünya
Acun Ilıcalı, hastaneden fotoğraf paylaştı
Acun Ilıcalı, hastaneden fotoğraf paylaştı
110 YORUM
Magazin
Rusya, Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etti
Rusya, Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etti
297 YORUM
Dünya