Uçurumun kenarındaki hayatlar

Selen KALDIRIM/ İnsanoğlunun son zamanlardaki nihai arzularından biri, kuşkusuz kent lüksü ile doğa arasındaki sınırda yaşamak. Bu evler kimi zaman etrafı çitlerle sarılı, yeşillikler içindeki bir dağ kasabasında, kimi zaman uçuruma bakan dev bir kayalığın üzerinde olabilir. Eğer Hayatı sınırlarda yaşayan biriysen, hayalindeki evle bu fotoğraf galerisinde karşılaşman zor değil.
Selen KALDIRIM/ Bu evlerde yaşamak için yeterince cesur musun? İnsanoğlunun son zamanlardaki nihai arzularından biri, kuşkusuz kent lüksü ile doğa arasındaki sınırda yaşamak. Eğer Hayatı sınırlarda yaşayan biriysen, hayalindeki evle bu fotoğraf galerisinde karşılaşman zor değil. 1997'den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu kasaba yaşamı, denizin kayalıklara çarptığı dalgaları dinlemek için birebir: İtalya, Manarola kasabası.
Elli metre yüksekliğindeki kaya taşının üzerine baltalanmış bir köy: Castellfollit de la Roca(Katalonya, İspanya).
Yunanistan'ın Kalambaka kasabası yakınlarındaki bu kayalık bölgenin asıl adı "havada asılı" anlamına geliyor. Bu Meteora manastırları gotik havasıyla adeta bir şato.
Kamala Plajı'nın nefes kesici tropikal atmosferi ile birleşen altı odalı Villa Amanzi evlerinde 'uçurum' deneyimine ortak ol. Tayland'ın Puket Adası'nda Villa Amanzi'yi görmek için yukarıya bak.
Avustralyalı mimarlık firması Modscape, dudak uçuklatan bir manzaraya karşı uçurumun kenarında modern bir ev tasarladı. Bu mühendislik harikası Avustralya sahillerinde boy gösteriyor.
OPA Mimarlık tarafından hayata geçirilen Casa Brutale; Ege denizi kenarında bir uçurum kıyısında yer alıyor. İki Yunan mimar tarafından tasarlanan bu sıra dışı ev,denizi gören yüksekçe bir uçurumun kenarına yerleştirilmiş.
Korsika'nın en güney noktasında yer alan Bonifacio, cazibesini kireçtaşı kayalıklarıyla çevrili Ortaçağ evlerine borçlu. Saatlerce dolaşabileceğin dar sokaklardan oluşan büyüleyici bir labirent. Sokağın sonuna dikkat et: Orada bir uçurum var!
Fransa'nın Normandiya bölgesinde koni şeklindeki bir adada yer alan Mont Saint-Michel, Orta Çağ dönemlerinde inşa edilmiş bir Gotik kalenin ve 13'üncü yüzyıldan kalma birkaç manastır binasının bulunduğu küçük bir ada. Baktığın her pencere, muhteşem bir boşluğa düşüyor...
Ronda, tarihi cazibesini koruyan son derece popüler bir turistik yer. Old Ronda'daki sanat müzesini ziyaret edin ya da Arnavut kaldırımlı sokaklarını keşfedin.
Rocamadour ve Ronda'nın birçok ortak noktası var. Güneybatı Fransa'daki görkemli kasaba, kayalık bir plato üzerinde yer alan şapelleri ve kiliseleriyle birlikte Hıristiyan hac bölgesi.
Kanada'nın Nova Scotia kentinde bulunan, baş döndürücü deniz manzaralarına sahip uçsuz bucaksız bu evin taliplisi çok. Hayal ettiğin ev olabilir mi?
Alman sanat uzmanı Matthias Arndt, göz alıcı olan bir tasarım olan Üçgen Uçurum Evi'ni tasarladı. Doğanın içinde, yeşillikler arasında, derin bir manzara...
Pasifik Okyanusu'nun Kuzeybatısındaki bir kartal yuvası 1988 yılında özel olarak inşa edildi. Olimpiyat Dağları'nın kesintisiz manzarası ayaklarının altında.
Picasso'nun "The Bather" adlı eserinden esinlenen bu muhteşem konut projesi, 70 metrelik yüksek bir uçurumun kenarında, Dover Heights banliyösünde oturuyor. Aussie mimarları tarafından tasarlanan ev hayal gücünü zorluyor olsa gerek.
Uçurum dediğimde, Türkiye'nin yegane değerlerinden birinin aklına gelmiş olması lazım. Trabzon’un Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan Sümela Manastırı dünyanın en eski ve en önemli tarihi hazinelerinden biri. Görüntüsü ve manzarasıyla adeta doğaya meydan okuyor.
Sümela Manastırı