Eyyubi Sultanı Süleyman Han'ın mezarı bulundu

Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında Hasankeyf'teki tarihi ile kültürel varlıkların taşınması ve yerinde korunması çalışmalarında, Eyyubi Sultanı Süleyman Han'a ait mezar ortaya çıkarıldı.

Ensonhaber.com
AA
11.01.2019 11:58

Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç, su altında kalacak eserlerin Hasankeyf Kültürel Park alanına taşınması çalışmalarının, titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ'NE YOLLANDI

Bu kapsamda, 1407 yılında Sultan Süleyman Han tarafından inşa ettirildiği bilinen Süleyman Han Cami minaresinin taşındığını anımsatan Genç, "Süleyman Han Camisi'ndeki kazılar sırasında, Sultan Süleyman Han'a ait olduğu belgelenen mezara denk gelindi. Aynı zamanda, aynı yerde Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu düşünülen 6 mezar daha tespit edildi. Sultan Süleyman Han mezarı, mezar taşları, sandukası ve çıkarılan iskeletler koruma altına alındıktan sonra Mardin Artuklu Üniversitesi'ne gönderildi." dedi.

MÜZEDE GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Genç, Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki incelemelerin ardından Süleyman Han Türbe ve sandukasının yeniden Hasankeyf'e getirileceğini ifade ederek, "Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Hasankeyf Müzesi'nde koruma altına alınacak. Aynı zamanda Sultan Süleyman Han'a ait sandukanın restorasyon çalışmaları da yine Müze Müdürlüğümüz bünyesinde devam etmektedir. Bunların restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Hasankeyf Müzesi'nin teşhire açılan bölümünde sergilenecek." diye konuştu.

Günün önemli gelişmeleri VİDEO