Vedat Bilgin: Türkiye, dolar-faiz-enflasyon arasındaki sarmalı kıracaktır

Vedat Bilgin: Türkiye, dolar-faiz-enflasyon arasındaki sarmalı kıracaktır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Hak-İş Konfederasyonu'nun kuruluş yıldönümünde “Türkiye, dolardaki dalgalanmaları, dolar-faiz-enflasyon arasındaki sarmalı bir şekilde kıracaktır.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak-İş Konfederasyonu 46. Kuruluş Yıl Dönümü ve Başkanlar Kurulu Toplantısı’ndan sonra açıklamalarda bulundu.

Hak-İş Konfederasyonun kuruluşunun 46. Yılı dolayısıyla düzenlenen programda, sendikal hareketin önemine vurgu yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Türkiye’de sendikal hareketin içinde Hak-İş’in önemli bir yeri var. Hak-İş kurulduğu günden bu tarafa hep belli ilkeleri, belli bir dünya görüşünü emekle bütünleştirerek o dünya görüşü içerisinde emeğin değerini sadece temsil ederek değil aynı zamanda arayarak, düşünsel olarak da inşa ederek bir mücadelenin içerisinde bulundu.

EMEĞİ KORUMAK SENDİKALARIN GÖREVİ

Emek, insanın kendisini gerçekleştirdiği en büyük imkanıdır. Bu imkânı korumak, emeği geliştirmek sadece işçilerin değil, sendikaların da görevidir. Türkiye’de başka işçi sendikaları da bulunmakta. Bu da demokratik bir toplumda olması gereken bir şeydir. Yani emek mücadelesini veren sendikalar aynı zamanda emeği daha iyi temsil etmek, emekçinin haklarını korumak için birbirleriyle rekabet içerisinde olmalılar.” dedi.

Vedat Bilgin

“SON 200 YILIN EN BÜYÜK KRİZİ YAŞANIYOR”

Bugün yeryüzünde son 200 yılın en büyük krizinin yaşandığını dile getiren Bilgin, "Şunun için 200 yıl diyorum; batının yükselişi yaklaşık 200 yıl önce oldu. Batı sistemi 200 yıl önce sömürgecilik politikaları ile dünyayı kontrol altına almıştı. Bu sömürünün oluşturduğu ekonomik değer ortaya çıktı. Bunu da gerçekleştirdikleri sanayi devrimi ile bütünleştirerek dünyada üstünlük sağladılar. İşte bugün yaşanan kriz batının krizidir. Pandemi de bu krizi hızlandırdı. Asya ise yükseliş içerisinde. 2. Dünya Savaşı sonrası batı sömürgecilikten, emperyalizme geçerek krizi aşmayı bildi. Batı emperyalist politikalarını, yani; terörle, iç savaşla, doğrudan askeri müdahalelerle, askeri darbelerle müdahale araçlarını devreye sokuyor.

Vedat Bilgin

TÜRKİYE SON MÜDAHALEYİ 15 TEMMUZ’DA PARÇALADI ATTI

Son müdahaleyi 15 Temmuz’da Türkiye parçaladı attı. Türkiye bağımsız bir ülke olarak, yoluna devam etmek istediğini bütün dünyaya gösterdi.” şeklinde konuştu.

Vedat Bilgin

“TÜRKİYE ENFLASYON SORUNUNU ÜRETİMİNİN GÜCÜYLE VE BU TOPRAKLARDA YETİŞTİRDİĞİ ÜRÜNLERLE ÇÖZECEK”

Türk Lirası'nın dolar karşısında hızla değer kaybetmesi, enflasyon ve faiz konularına da değinen Bakan Bilgin, “Enflasyon sorunu var bunu görüyoruz. Dünyanın her yerinde var. Salgın krizinin getirdiği sonuçlar, kapanmalar, üretimin durması bütün bunlara rağmen Türkiye bu salgınla en başarılı mücadeleyi veren birkaç ülkeden birisi. Türkiye üretiminin gücüyle, işçisinin emeğiyle, mühendisinin alın teriyle ve bu topraklarda yetiştirdiği ürünlerle bu sorunu çözecektir. Dolardaki dalgalanmalar, dolar-faiz-enflasyon arasındaki sarmalı bir şekilde Türkiye kıracaktır. Türkiye bunu ihracata bağlı üretim modeliyle kıracak.

Vedat Bilgin: Türkiye, dolar-faiz-enflasyon arasındaki sarmalı kıracaktır VİDEO

İHRACAT ÜRÜNLERİMİZİN İÇERİSİNDEKİ, İTHALAT ORANINI DÜŞÜRECEĞİZ

İhracat ürünlerimizin içerisindeki, ithalat oranını düşüreceğiz.” ifadelerini iletti.

İlginizi Çekebilir
Mersin'de polisevine silahlı saldırı
Mersin'de polisevine silahlı saldırı
572 YORUM
İç Haber
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
894 YORUM
3. Sayfa
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
840 YORUM
Gündem
Yapay zeka ile kazanmaya başla
ADVERTORIAL
Metabot
Arda Turan'ın puro keyfi
Arda Turan'ın puro keyfi
178 YORUM
Futbol