Van'da kuraklıktan arıcıları etkiledi

Van'da kuraklıktan arıcıları etkiledi

Küresel iklim değişikliğinin etkisi altında olan Türkiye’de 2021 yılında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, arıcılığı da olumsuz etkilemeye başladı.

Van'da kuraklıktan arıcıları etkiledi

Van’da istenilen yağışların olmaması, havanın aşırı ısınmasıyla birlikte doğada açan çiçekler kısa sürede kururken, kovandan çıkan arılar ise kuraklık nedeniyle polen ve nektar bulmakta zorlanınca bal üretimi de sıkıntıya girdi.

YETERİ KADAR POLEN BULAMAYAN ARILAR AÇ KALDI

Kovanından çıkan ancak yeteri kadar polen ve nektar toplayamayan arılar aç kalmaya başlarken, buna bağlı olarak bal üretiminde de düşüş yaşandı. Yağış azlığı nedeniyle bitkilerin kuruduğu Van’da bu yıl bal üretimi azaldı.

Van'da kuraklıktan arıcıları etkiledi VİDEO

BAL ÜRETİMİNİN DÜŞECEĞİ ENDİŞESİ HAKİM

Yeterli yağışların olmaması sonucu bitkilerin kuruması nedeniyle yıllık 1.200 ton civarında bal üretimi yapılan Van’da, bu yıl bal üretiminde büyük düşüş bekleniyor.

Van da kuraklıktan arıcıları etkiledi #1

“BAL ÜRETİMİNDE YÜZDE 80 DÜŞÜŞ YAŞANACAK”

Van Arıcılar Birliği Başkanı Halil Tandoğan, kuraklık nedeniyle bal üretiminde yüzde 80 düşüş yaşayacaklarını söyledi. Tandoğan, “Kuraklık ve ısınmanın etkilerini iliklerimize kadar yaşıyoruz ve gündelik hayatımıza kadar etkiliyor. Bu yıl özellikle Doğu ve Güneydoğu yöresinde yağmur yağmayışı, sıcakların ortalamanın üstünde seyir etmesi son derece hayati bir duruma denk geldi. Yağışların olmamasından dolayı doğanın erken kuruması çiçeklerin de olmamasını etkiledi ve bu anlamda inanılmaz bir kuraklık yaşadığımızı görüyoruz. Bu da bal verimimizi çok ciddi bir boyutta etkileyecek.” dedi.

Van da kuraklıktan arıcıları etkiledi #2

“BAL ARILARI YOK OLMAYLA KARŞI KARŞIYA”

Bal veriminde yüzde 70 ila 80 oranında düşüş yaşanacağını kaydeden Tandoğan, “Daha önemlisi ise balın olmadığı sene arıların da ölüm tehlikesi, özellikle kış mevsimini atlatamaması, yeterince beslenememesinden dolayı hastalık ve zararlara karşı bağışıklık sistemini kaybediyor. Bu da önümüzdeki sezonun arı ölümlerinin çok fazla olacağını gösteriyor. Küresel ısınma son derece kendini hissettirdi. Son derece kaygı ve endişe içindeyiz.

Van da kuraklıktan arıcıları etkiledi #3

2 YIL DAHA KURAKLIK YAŞANIRSA

2 yıl daha aynı kuraklık yaşanırsa elimizde hiç arı kalmayabilir, bal arıları yok olmayla karşı karşıya kalmış durumda.” diye konuştu.

Van da kuraklıktan arıcıları etkiledi #4