Trump'ın koronavirüse yakalanması, piyasaları tedirgin etti

Trump'ın koronavirüse yakalanması, piyasaları tedirgin etti

ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs testinin pozitif çıkması küresel piyasaların odağına yerleşirken, bugünün veri takviminde ABD'nin eylül ayı istihdam raporu ön planda yer alıyor.

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçimi öncesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüse yakalanması, piyasalarda tedirginliğe neden olurken, ABD endeksleri, vadeli işlemler piyasasında yüzde 2'ye yakın değer kaybetti.

Donald Trump

TRUMP, SEÇİM ÖNCESİ KORONAVİRÜSE YAKALANINCA

ABD Başkanı Trump'ın kendisi ile eşi Melania Trump'ın koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklaması, sadece kendi ülkesinde değil küresel piyasalarda dalgalanma etkisi yarattı.

Trump'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bu gece First Lady ve benim Kovid-19 testimiz pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecine hemen başlayacağız. Bu süreci beraberce atlatacağız." bilgisini verince, ülkede tedirginlik yaşandı. ABD'de 3 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçimi öncesinde Trump'ın koronavirüse yakalanması, piyasaları gerdi. Analistler, Trump'ın koronavirüse yakalanması sonrası seçim sürecinin nasıl etkileneceğinin takip edileceğini belirtti.

EMTİA FİYATLARI GERİLEDİ

Analistler, ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ın koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası küresel ölçekte risk algısının arttığını ifade etti.

Analistler, artan tedirginlikle petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarının gerilediğini, altının ons fiyatının ise yükseldiğini bildirdi. Bugün ABD'de açıklanacak istihdam raporundaki veriler de takip edilecek.

Petrol ve bakır başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki değer kaybı ise piyasalardaki risk iştahının azaldığına işaret ediyor.

Dün yüzde 2,8 gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, şu dakikalarda da yüzde 2'nin üzerinde değer kaybıyla 40 doların altına indi.

Öte yandan ABD'de dün açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ISM imalat endeksinin beklentilerin altında kalmasına karşın teşvik paketine ilişkin beklentiler ve tahminlerden iyi gelen işsizlik başvuruları sonrası Dow Jones endeksi yüzde 0,13, S&P 500 endeksi yüzde 0,53 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,42 değer kazandı.

BELİRSİZLİKLER DEVAM EDİYOR

ABD Temsilciler Meclisi'nin, Demokrat üyelerin hazırladığı koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadeleye yönelik 2.2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onaylamasına karşın, söz konusu teşvik paketine ilişkin belirsizlikler devam ediyor. Temsilciler Meclisi'nin kabul etmesinin ardından Senato'ya sunulacak paket, buradan geçmesi halinde yasalaşması için Başkan Trump'ın onayına gönderilecek. Paketin, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'dan geçemeyeceği öngörülüyor.

AVRUPA’DAKİ VERİLER, BÜYÜMENİN YAVAŞLASA DA SÜRDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR

Avrupa tarafında, dün imalat sanayi PMI verileri beklentiler seviyesinde seyrederken, 50'nin üzerinde kalmaya devam ederek genişlemenin yavaşlasa da sürdüğüne işaret etti. Dün başlayan ve bugün de devam edecek Avrupa Birliği liderler zirvesi, piyasaların ana gündemi olarak öne çıkıyor.

Trump ın koronavirüse yakalanması, piyasaları tedirgin etti #2

AVRUPA BORSALARI KARIŞIK SEYİRDE DEVAM EDİYOR

Avrupa borsaları, dün karışık bir seyir izledi, euro/dolar paritesi ise 1,1700-1,1750 bandında dengelendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,23 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,23 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,43 yükseliş kaydetti.

ASYA PİYASALARI TATİLDE

Bugün Asya piyasalarında Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Hindistan'da resmi tatil nedeniyle işlem gerçekleştirilmezken, Japonya'da dün teknik arıza nedeniyle neredeyse tüm gün kapalı olan borsada bugün yüzde 1'e yakın değer kaybı görülüyor.

İlginizi Çekebilir
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
751 YORUM
Gündem
Genç Aslı BTC kazanmanın formülünü açıklıyor!
ADVERTORIAL
Btcrobo
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
621 YORUM
Gündem
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
444 YORUM
Gündem
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
131 YORUM
Magazin