Salgında istihdam için 8 milyon kişiye 57 milyar lira ödendi

Salgında istihdam için 8 milyon kişiye 57 milyar lira ödendi

Koronavirüs salgınında gelişen olumsuz ekonomik şatlara destek için kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işsizlik ödeneği kapsamında 8 milyon kişiye 57 milyar lira ödendiği açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, koronavirüs dönemi boyunca kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işsizlik ödeneği kapsamında yaklaşık 8 milyon kişi için toplam 57 milyar lira ödeme yapıldığını bildirdi.

DESTEKLER İSTİHDAMI KORUMAK İÇİN VERİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, koronavirüs  salgını döneminde istihdamı korumak için Mart 2020'de başlatılan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı uygulamaları 1 Temmuz 2021 itibarıyla kontrollü normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte sona erdi.

Vedat Bilgin

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN ŞARTLARI GENİŞLETİLDİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Bilgin, salgın sürecinde daha fazla işletmenin başvurabilmesi ve daha çok çalışanın yararlanabilmesi amacıyla kısa çalışma ödeneğinin şartlarının esnetildiğini hatırlatarak "Mart 2020-Haziran 2021 döneminde 506 bin 624 firmadaki 3 milyon 773 bin çalışan kısa çalışma ödeneği uygulamasından faydalandı. Uygulama kapsamında pandemi dönemi boyunca toplam 36 milyar lira ödeme yapıldı." ifadelerini kullandı.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ 3.1 MİLYON İŞÇİYE ULAŞTI

İşten çıkarma yasağı süresince ücretsiz izne ayrılan ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan 3 milyon 100 bin çalışana ise nakdi ücret desteği uygulaması kapsamında 13 milyar 900 milyon lira ödeme yapıldığını aktaran Bilgin, "Bu dönemde işini kaybeden vatandaşlarımızı işsizlik ödeneği ile desteklemeye devam ettik. Bu kapsamda 1 milyon 132 bin 769 kişi için 6.4 milyar lira ödeme yapıldı. Koronavirüs salgınının başından bu yana, yani 16 ayda, 7 milyon 966 bin 277 kişi için toplam 57 milyar 10 milyon 796 bin lira kaynak aktarıldı." bilgisini verdi.