Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı

Karabük'ün Safranbolu ilçesi ile özdeşleşen lezzetlerden “Safranbolu kıtırı”, gelenekseli günümüze taşıdı. Tescillenen yiyecek, şimdi büyük kitlelerle buluşmaya hazırlanıyor.

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı

Karabük'ün Safranbolu ilçesi, kendine özgü mimari yapıların özelliklerini korumakta gösterdiği özeni topraklarında yetişen geleneksel tatlar içn de devreye soktu.

Safranbolu Belediyesi Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi'nde yapılan “Safranbolu kıtırı” coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayınlanmasının ardından tescile hak kazandı.

SAFRAN, BADEM, FINDIK, FISTIK VE UNLA YAPILIYOR

Safran, badem, fındık, fıstık ve unla yapılan, tazeliğini 6 ay koruyabilen atıştırmalık ürün, zengin içeriği ile Safranbolu'nun değerleri arasında yerini koruyacak.

"SAFRANBOLU KITIRI KENTLE ÖZDEŞLEŞTİ"

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu kıtırının kentle özdeşleştiğini belirterek, "Kıtırımız artık kurumsal koruma ile coğrafi işaretini aldı. Yöresel bir ürün olarak pazara sunulmaya ve şehrimizi temsil etmeye hazır. Biz yaptığımız her çalışmada şehrin tarih ve kültürünü göz önünde bulundurularak hareket ediyoruz.

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı #1

ESKİDEN YOLLUK OLARAK KULLANILIYORDU

Anadolu'da eskiden yolluk olarak da kullanılan uzun süre taze kalma özelliği olan, peksimet, kuru gibi birçok ürün yöresel farklılıklar göstererek karşımıza çıkmaktadır. Buradan yola çıkarak yeniden yorumlayıp reçetelendirdiğimiz ve günün şartlarında da tercih edilebilen, geçmişimizin izlerini de taşıyan yeni ve kendine özgü bir ürün oldu. Belediyemiz çatısı altında kurumsal korumamızla Safranbolu'nun yöresel bir ürünü daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalışacağız." diye konuştu.

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı #2

6 AY BOYUNCA TAZELİĞİNİ KORUYOR

Köse, Safranbolu'ya adını veren safranın Safranbolu kıtırına da tat verdiğini söyleyerek, "Kıymetli çiçeğimiz safran, Safranbolu kıtırına kendine has renk ve tat vermektedir. Kıtırımızda safran dışında yöresel has kepek kullanılmaktadır. Fındık, ceviz, badem ve tarçın gibi malzemeler ile desteklenen kıtırımız, besleyici ve doyurucu özelliği, hazmın kolaylığı, lezzetli oluşu ve uzun süre tazeliğini koruma özelliği ile sağlıklı bir ara öğün atıştırmalığıdır. Yaklaşık 6 ay boyunca tazeliğini koruyabilmektedir.

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı #3

KİLO VERMEYE YARDIMCI

Ürünün kalorisinin düşük olması, enerji vermesi, sağlıklı beslenme ve kilo vermeye yardımcı olması gibi hususlarda da sektörde tercih edilmesi düşünülmektedir." diye konuştu.

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı #4

Safranbolu kıtırı coğrafi işaret tescili aldı #5

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
265 YORUM
Gündem
Günde 10 dakika ayırın, günlük 300 USD kazanın!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
243 YORUM
Gündem
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
501 YORUM
Magazin
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
291 YORUM
Gündem