Motor ve silah sistemlerindeki milli çözümler

Motor ve silah sistemlerindeki milli çözümler

Savunma sanayinin birbiri ardına uygulamaya koyduğu milli ve yerli çözümler Türk Silahlı Kuvvetleri'ni güçlendiriyor.

Savunma konusunda Türkiye'nin talep ettiği sistemlere ulaşamaması ile birlikte kendi içinde geliştirdiği sistemler, hem Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) güç kattı hem de ihracata açılarak ülkenin önünde yeni bir gelir oluşturulmasını sağladı.

Silah sistemleri ve motor teknolojilerinde dışa bağımlılık daha da azalacak

AA'nın haberine göre, Türk savunma sanayisinde "yapılmayanı yapma" yaklaşımıyla son dönemde bir dizi Ar-Ge projesi yürüten Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ, silah sistemleri ve motor teknolojilerinde dışa bağımlılığı azaltacak çözümleri kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Dışa bağımlılığı bitirecek teknolojilere yatırım

Alınan bilgiye göre, bir süredir hibrit tahrik sistemleri geliştirmek için yurt içindeki proje ortaklarıyla çalışmalar yürüten MKE AŞ, bu kapsamda motor ve güç grubunda dışa bağımlılığı bitirecek teknolojilere yatırım yapıyor.

Dizel motor konusunda çalışılıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde bir yandan dizel motor konusundaki çalışmalar sürerken MKE AŞ de 25 tona kadar araçları elektrikli olarak hareket ettirebilmek için geliştirdiği çözümü teslimat aşamasına getirdi.

Elektrikli motor giderlerini azaltacak

Halen envanterde olan paletli araçlar üzerinde yürütülen çalışmalarla yerli elektrikli motor sayesinde işletme maliyetleri düşecek, askeri lojistik giderler azaltılacak.

Gelecek ay teslimata başlanılıyor

Burdur’daki askeri birlikte yapılan uluslararası 26 testin başarıyla geçilmesinin ardından 50 adetlik sipariş alan MKE AŞ, gelecek ay itibarıyla teslimata başlayacak. Zırhlı muharebe araçlarının (ZMA) üzerinde yine MKE AŞ tarafından geliştirilen 25 milimetre top yer alacak.

Motor ve silah sistemlerindeki milli çözümler #1

8 bileşende yerli ve milli çözüm yolda

Daha büyük platformlar için de elektrikli motorlar geliştirmeyi amaçlayan MKE AŞ, hibrit tahrik sistemi bileşenlerinden araç yönetim sistemi yazılımına ve elektrik motoruna, jeneratörden pil paketine kadar 8 bileşende de yerli ve milli çözümler oluşturabilecek noktaya geldi.

Elektrikli Fırtına obüsü

Bu projenin devamı olarak elektrikli Fırtına obüsünün testlerine de gelecek ay başlanacak.

Motor ve silah sistemlerindeki milli çözümler #2

Milli gemilere milli silahlar

76 milimetre Deniz Topu Projesi'nde Karapınar’daki bütün testler başarıyla tamamlandı. Dakikada 80 atış performansına ulaşıldı.

Liman ve gemi üzerindeki test atışları için Deniz Kuvvetleri ile planlama yapıldı. Gelecek hafta itibarıyla Milli Deniz Topu gemi üzerindeki yerini alacak ve planlandığı şekilde 2 ay içerisinde gemi üzerindeki testler tamamlanarak seri üretime başlanacak.

Motor ve silah sistemlerindeki milli çözümler #3

20 milimetre Döner Namlulu Silah Sistemi

TSK envanterinde bulunan Yakın Hava Savunma Sistemini yerlileştirmek amacıyla yürütülen çalışmalarda da önemli mesafe alındı. 20 milimetre Döner Namlulu Silah Sistemi, 6 namlusuyla dakikada 4 bin 500 atıma ulaşıyor.

Fırtına mühimmatında menzil artıyor

TSK'nın önemli ateş destek unsurlarından Fırtına obüsünün mühimmatının menzilinin artırılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor.

Bu kapsamda 40 kilometrelik menzilin ilk etapta 56, sonrasında 72 kilometreye çıkarılması amaçlanıyor. Bu yıl sonuna kadar 56 kilometre hedefine ulaşılacak.

Volkan

TÜBİTAK SAGE'yle yürütülen toz termobarik üretim projesi Volkan’da da sona gelindi. Yüksek tahrip etkinliğine sahip termobarik dolgulu harp başlığı geliştirilmesine imkan sağlayacak projede, eylül ayı itibarıyla seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Aynı zamanda C-4 üretimini yerli kabiliyetlerle yapmaya başlayan MKE AŞ, tek vardiyada 15 kilogramlık seri üretimi yakaladı. Bu miktarın günlük 80 kilograma çıkarılması amaçlanıyor.

Spektral Isı Fişeği Geliştirme Projesinde de gelişmiş kızılötesi güdümlü mermilere karşı hava platformunu koruyan spektral ısı fişeğinin geliştirilmesinde son noktaya gelindi. Hava Kuvvetleriyle test çalışmaları devam ediyor.

Çelik fabrikası 2024'e kadar dolu

Kimya alanında yol alınması gereken 17 ana kalemi belirleyen MKE AŞ, kritik ham maddelerin geliştirilmesi ve yerli üretimi için çalışmalarını sürdürüyor.
Çelik fabrikasında da önemli yatırımlar yapan MKE AŞ, 120 tonluk kapasiteye ulaştı. Fabrikanın 2024'e kadar dolu olduğu belirtiliyor.

3 bin tonluk serbest dövme presini revize eden şirket, 7 bin tonluk serbest dövme presini hayata geçiriyor. Böylece Orta Doğu bölgesindeki tek 7 bin tonluk serbest dövme presi devreye alınacak. Bu projeyle özel çelik üretiminde önemli bir imkan ve avantaj elde edilecek.

İlginizi Çekebilir
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
443 YORUM
Dünya Kupası
Didem Soydan, transparan elbisesiyle dikkatleri üzerine çekti
Didem Soydan, transparan elbisesiyle dikkatleri üzerine çekti
190 YORUM
Magazin
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
432 YORUM
Magazin
Elektrikli Araba Devinden Yeni Bir Yatırım Projesi
ADVERTORIAL
Tesla
Sosyal medyada Japon taraftarlara tepki
Sosyal medyada Japon taraftarlara tepki
319 YORUM
Futbol