İstanbul Havalimanı'nda yeni yolcu rekoru

İstanbul Havalimanı'nda yeni yolcu rekoru

116 bin 180 yolcunun kullandığı havalimanında pandemi dönemi boyunca bir günde yapılan uçuş rekoru da kırıldı.

İstanbul Havalimanı'nda yeni yolcu rekoru

Hizmete girmesiyle Türkiye'yi havacılık sektöründe yeni bir noktaya taşıyan İstanbul Havalimanı'nda bir ilk daha yaşandı.

Koronavirüse karşı yürütülen aşılama kampanyasının hızlandırılmasıyla birlikte gevşetilen tedbirlerin ardından seyahat talepleri yükselişe geçti.

BİR GÜNLÜK REKOR: 116 BİN 180 YOLCU

Dün 1065 uçuşun gerçekleştirildiği İstanbul Havalimanı'nı iç hatlarda 37 bin 90, dış hatlarda ise 79 bin 90 yolcu kullandı.

Toplam 116 bin 180 yolcunun kullandığı havalimanı, salgın dönemindeki en yoğun günlerinden birini yaşadı.

İstanbul Havalimanı'nda yeni yolcu rekoru ViDEO

TÜM ÖNLEMLER ALINDI

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, uçuşların ve yolcu sayısının artması nedeniyle yeni önlemler aldı.

Yolcuların, havalimanına girişte ve uçaklara gidişte herhangi bir sıkıntı yaşamaması için güvenlik kapıları artırılırken, kurulan özel ekiple maske takmayan ve hijyen kurallarına uymayan yolcular uyarılıyor.

CHP'NİN HAYALİ İSTANBUL HAVALİMANI'NI KAPATMAK

25 ve 26'ncı dönem CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Avrupa'nın zirvesinde yer alan söz konusu havalimanını sosyal medya paylaşımıyla hedef alarak, şunu yazmıştı:

"İktidara geldiğimizde ilk imza, 3'üncü Havalimanı'nı Kargo Havalimanı'na çevirmesi ve Atatürk Havalimanı'nın onarılarak ivedilikle yeniden uçuşlara açılması için olacaktır."

İstanbul Havalimanı nda yeni yolcu rekoru #1

1000 UÇUŞ BARAJI AŞILDI

2021 yılının 5 ayında Avrupa hava sahasının en çok uçuş gerçekleştirilen hava yolu olan Türk Hava Yolları (THY) ise 25 Haziran'da 1065 uçuş ile salgının başlangıcından itibaren ilk kez bir günde 1000 uçuş (konma sayısı) barajını aşmayı başardı.

Salgının başlamasının ardından 2020 yılının ikinci çeyreğinde yolculu uçuşlar tamamen durma noktasına gelmiş ve hem yurt içi hem de uluslararası uçuşlarda havacılık tarihinde görülmemiş bir dönem yaşanmıştı.

İstanbul Havalimanı nda yeni yolcu rekoru #2

ÜÇ HAFTADA YÜZDE 23,4 ARTIŞ

2021 yılı itibarıyla dünya çapında artan aşı uygulamaları, seyahat kısıtlamalarının esnetilmesi ve yaz sezonunun başlangıcı ile hava yoluna olan seyahat talebi de normalleşmeye başladı.

THY'nin salgın döneminde uyguladığı başarılı stratejisi sonuçlara olumlu yansırken, 863 uçuş gerçekleştirilen 4 Haziran'dan sonra geçen 21 günlük sürede, günlük uçuş sayısı yüzde 23,4 oranında artmış oldu.

İstanbul Havalimanı nda yeni yolcu rekoru #3

YÜZDE 68,2 DOLULUK ORANI

THY, 1065 uçuş gerçekleştirdiği 25 Haziran'da, Türkiye'ye varış seferlerinde yüzde 75,3, Türkiye kalkışlı seferlerde ise yüzde 68,2 doluluk oranına ulaştı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, bu sürecin, gökyüzüne yükselen uzun bir merdiven olarak gibi olduğunu belirtti.

Güvenlik tedbirlerini aldıklarını, ileriye odaklandıklarını ve her basamakta daha güzel sonuçlar alarak yükseleceklerini kaydeden Aycı, "Çalışma arkadaşlarımızla emek vermeye, adım atmaya devam edeceğiz. Bulutların üzerinde lider olana kadar çalışacağız. Yeniden dört haneli uçuş rakamlarına ulaştığımız için mutluyum, her geçen gün hem bu sayıyı hem de doluluk oranımızı artıracağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı nda yeni yolcu rekoru #4

İstanbul Havalimanı nda yeni yolcu rekoru #5