Dünyanın 6 büyük merkez bankasından koronavirüs hamlesi

Dünyanın 6 büyük merkez bankasından koronavirüs hamlesi

Avrupa, ABD, İngiltere, Kanada, Japonya ve İsviçre merkez bankaları, küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvenceye almak için swap hattını genişletme kararı aldı.

Dünyanın 6 büyük merkez bankasından koronavirüs hamlesi

Avrupa Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, dünyanın önde gelen 6 merkez bankasının, piyasaların ABD doları cinsinden likidite teminini artırmak için koordineli hareket etme kararı aldığı belirtildi.

Swap nedir-TIKLAYIN

Dünyanın 6 büyük merkez bankasından koronavirüs hamlesi #1

SWAP HATTINI GENİŞLETTİLER

Ortak plan kapsamında, 6 merkez bankası, bir hafta süreli mevcut operasyonlarına ek olarak, gecelik endeks swapları (OIS) üzerinden 25 baz puandan 84 günlük vadeyle haftalık dolar vermeye başlayacak. Buna, 16 Mart haftasında planlanan swap operasyonlarında başlanacak.

ECB’nin açıklamasında, "Yeni fiyatlandırmanın ve vade süresinin dolar fon piyasalarının sorunsuz işlemesini desteklemek için uygun olduğu sürece devam edeceği" belirtilerek, Swap hattının küresel fonlama piyasalarındaki güçlükleri hafifletmek için önemli bir likidite görevi göreceği vurgulandı.

Dünyanın 6 büyük merkez bankasından koronavirüs hamlesi #2

VİRÜS NEDENİYLE YÜKSELEN DOLARA KARŞI

Merkez bankalarının bu swap hamlesinin, son haftalarda yeni tip koronavirüs salgını endişeleriyle yükselen ABD dolarına erişmek için bankalar ve şirketler tarafından yapılan masrafları düşürmesi bekleniyor.