Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kuraklık çiftçinin kabusu olurken, Trakya’da buğday hasadında son yılların en yüksek verimin yaşandığı kaydedildi.

İklim değişiklikleri tarım ve hayvancılıkta alışılmış sonuçları özellikle bu yıl çok etkiledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kuraklık üreticilere korku dolu kabusu yaşatırken, mevsimi sürekli yağışlı geçiren Trakya’da ise buğday hasadında son yılların en yüksek verimi elde ediliyor.

Bir yıldır verdikleri emeklerinin karşılığını almak isteyen Trakyalı çiftçiler, bu seneki verimden oldukça memnun.

SÜLEYMANPAŞA İLÇESİNDEKİ BUĞDAY HASADINDAN SON YILLARIN EN YÜKSEK VERİMİ ALINDI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesindeki buğday hasadı havadan görüntülendi. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesinde biçerdöverler tarlaya girişi yaparken, dekar başına 700 ile 800 kilogram ürün elde ediliyor.  Buğday hasadını yerinde inceleyen Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl iyi yağış alındığını ve son yılların en yüksek verimini aldıklarını belirtti.

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #1

“ÇİFTÇİMİZ GÖRÜLMEMİŞ BİR YIL YAŞIYOR”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı hasat alanında yaptığı açıklamada, “Çok güzel bir yıl geçiriyoruz. Bizim bölge olarak yağışlar zarar verdi denilecek kadar az. Buğday hasadı devam ediyor. Çiftçimiz görülmemiş bir yıl yaşıyor. Cenab-ı Allah verdi. Görüntü olarak ayçiçeği de bu yıl çok güzel. İnşallah iyi olacak. Yalnız bizim en büyük sıkıntımız girdi fiyatlarımız. 1.600 liraya alınan bir üre 4 bin 200’lerde. Bu konuda çiftçimizin çok büyük derdi var.

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #2

GÜBRE FİYATLARI PAHALI

Gübre ilaç tohum gerçekten çok pahalı. Ayrıca köylerimizde yıllardan beri sularımız denize gitti. Her köye acilen gölet projesi yapılması lazım. Yapacak başka işimiz yok. Üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #3

“ELDE EDİLEN HASAT VERİMİN İŞARETİ”

Saygı açıklamasının devamında, “2021 yılı inşallah çiftçimize hayırlı olacak. Verim olarak çok çok iyi dediğim gibi. Rekolteler geçen yıl daha iyi durumdaydı. Ama verim çok fazla olunca rekoltelerde düşüş oluyor. O çok önemli değil bize esas verim lazım. Türkiye’de belirli bölgelerde buğday, arpada büyük sıkıntılar var. Şu sapa bakın burada en az 15-20’ye yakın balya düşer 25 kiloluk. Bu verimin işareti zaten.” ifadelerini kullandı.

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #4

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #5

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #6

Doğuda kuraklık, Trakya’da görülmemiş bolluk yaşanıyor #7