Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak

Bitlis yöresinde kendine has büyüklüğü ve aromasıyla yetişen cevizden 5 bin ton civarında rekolte ve 150 milyon lira gelir bekleniyor.

Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat Çelik, Bitlis cevizinin aroması ve kalitesinin tartışılmaz olduğunu belirterek, ilde cevizciliği geliştirmek için yapılan çalışmaları anlattı.

Adilcevaz ilçesinin ceviz konusunda ayrı bir önemi olduğunu belirten Çelik, “Ceviz insan beslenmesinde çok önemli bir gıda maddesidir. Pandemi sürecinde ülkemizde tüm ürünlerde olduğu gibi kabuklu meyveyi de önemsedik.

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak #1

CEVİZ ALANLARIMIZI ARTIRDIK

Bu yıl ceviz alanlarımızı artırdık. Bitlis'te bir milyon 300 bin dekar tarım arazimiz bulunmaktadır. Bunun 70 bin dekar alanına meyve yetiştirmekteyiz. Bununda 45 bin dekar alanı da ceviz üretimi yapılmaktadır.

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak #2

BİTLİS'TE 400 BİN CEVİZ AĞACI VAR

Bitlis'te ortalama 400 bin ceviz ağacı mevcut. Bunun yarısından fazlası meyve vermektedir. Geçen yıl rekoltemiz 3 bin 200 ton civarında olmuştu. Bu yıl yaptığımız kaplama ceviz bahçelerimizle bu sene cevizlerin var yılı olmasıyla tahmini 5 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Bu yıl cevizin il ekonomisine katkısı 150 milyon lira civarında olmasını bekliyoruz." şeklinde bilgi verdi.

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak VİDEO

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak #3

ADİLCEVAZ13 VE KAZANKAYA ÇEŞİTLERİ

Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kaplama ceviz bahçelerini desteklediklerini ifade eden Çelik, Adilcevaz13 ve Kazankaya çeşidine aynı önem verdiklerini anlattı.

Çelik, "Her yıl başta Bitlis Valimiz olmak üzere İl Özel İdaresi destekleriyle ceviz alıp çiftçilerimize bahçe yapmaları için dağıtırız. İlimizde ceviz önemli olduğu için bizler Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile 2008 yılında bir çalışma başlatmıştık. Bizim yaklaşık 35 yerli ceviz çeşidimiz var. Bunların sertifikasyon işlemlerine başladık. Bunların içinde verimi en yüksek Adilcevaz13 ve Kazankaya olmak üzere iki çeşidimizde seçim yaptık. 10 yıl emek verdikten sonra tescil ve sertifikasyon işlemlerini bitirdik. Bu sene hasadı Adilcevazlı ceviz fidanı üreticimiz Mehmet Akkoyun ile birlikte yaptık. Burada her yıl 15 bine yakın ceviz fidanı yetiştirilir bizlerde bunların birçoğunu alıp dağıtırız. Bu işin sürekliliğini sağlama anlamında Bu yıl Erzurum Doğu Anadolu Projesine (DAP) proje sunduk. İnşallah 24 dekar alanda gen bahçesi ve sera kurarak fidan üretimini artıracağız.

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak #4

MEYVE VERMEYEN AĞAÇLARA DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI

İlimizde 170 bin meyve vermeyen ağaçlar var. Bunları ekonomiye kazandırma adına her sene dönüşüm çalışması yapıyoruz. Bu yıl 6 bine yakın ceviz ağacının dönüşümünü yaptık. Bundan da 30 yaş üstü ağaçları iki yıl içinde meyveye yatırıyoruz. Bölgenin kadim meyvesidir. Biz Türkiye üretiminde 28. sıradayız. Şu anda 2 bin kişiye yakın ceviz hasadında çalışıyor.” diye konuştu.

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak #5

Bitlis çiftçisi cevizden bu yıl 150 milyon lira gelir sağlayacak #6

İlginizi Çekebilir
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1068 YORUM
Gündem
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
161 YORUM
Dünya
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
397 YORUM
Dünya Kupası
ABD'li Teknoloji Devinden Yeni Bir Yatırım Projesi
ADVERTORIAL
Tesla