Bağışıklığı güçlendiren 'ginseng', kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor

Bağışıklığı güçlendiren 'ginseng', kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor

Uzak Doğu ülkelerinde 5 bin yıldır tedavi amaçlı kullanılan Ginsengin vücuda faydası kadar fiyatı da dikkat çekiyor. Toz halinde kilosu bin 800, kök halinde ise 2 bin liradan satılıyor.

Bağışıklığı güçlendiren 'ginseng', kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor

Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5 bin yıldır tedavi amaçlı kullanılan 'ginseng', güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor.

Ginsengin vücuda faydası kadar fiyatı da dikkat çekiyor. Toz halinde kilosu bin 800, kök halinde ise 2 bin liradan satılan ginseng, neredeyse altınla yarışıyor.

ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ HASTALIKLARDAN KORUYOR

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde grip, nezle gibi basit hastalıkların dışında kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Bağışıklığı güçlendiren 'ginseng', kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor VİDEO

“BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR”

Sivas Medicana Hastanesi Diyetisyeni Eda Ünal, ginsengin faydaları hakkında bilgi verdi.

Ginsengin Uzak Doğu ülkelerinde alternatif tıpta kullanıldığını söyleyen Ünal, "Normalde ginseng tedavi anlamına geliyor. Yıllardır bağışıklığı güçlendirici ve kolesterol düşürücü etkisinden dolayı takviyelerde ve bitkisel çaylarda sıkla kullanılıyor.

Bağışıklığı güçlendiren  ginseng , kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor #1

HAFIZANIN GÜÇLENDİRİLMESİNDE ETKİLİ

Ayrıca stresin düşürülmesi ve hafızanın güçlendirilmesinde oldukça etkili olan bir takviyedir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, diyabet ve uykusuzluk problemi çeken hastalara bunu kesinlikle önermiyoruz. Ginseng içerdiği maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ayrıca soğuk algınlıklarından korunmada da etkisi olan bir bitkidir." dedi.

Bağışıklığı güçlendiren  ginseng , kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor #2

“PANDEMİDE TALEP ARTTI”

Aktar Orhun Özfidancı ise salgın döneminde ginsenge talebin arttığını belirterek, "Pandemi sürecinde bağışıklık sistemi ile alakalı olan ürünlerin kullanılmasıyla ve duyulmasıyla ginseng köküne olan talep arttı. Ginseng kök halinde kilosu 2 bin lira, tozu da bin 800 lira civarında seyrediyor. Ginseng bağışıklık sistemini, vücut direncine, unutkanlığa ve kan basıncının artmasına fayda vericidir.

Bağışıklığı güçlendiren  ginseng , kilosu 2 bin liradan alıcı buluyor #3

PAHALI DİYE 10 GRAM ALINIYOR

Müşterinin talepleri oluyor ama pahalı olmasından dolayı müşteriler 100 gram değil de 10 gram şeklinde alabiliyor. Ginsengin en kolay kullanımı da macun şeklinde balla karıştırılıp tüketmektir. Kapsül şeklinde olanı da mevcut, bunların fiyat aralığı da 35-40 lira civarında." diye konuştu.