Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitimde teknik hazırlıklarımız var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitimde teknik hazırlıklarımız var

Yüz yüze eğitimde hazırlıkların devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, yakın zamanda açıklamaların yapılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Microsoft iş birliğinde düzenlenen Mesleki Gelişim Programı Dijital Sertifika Töreni'nde konuştu.

"Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Mesleki Gelişim Programı" kapsamında şimdiye kadar 53 eğitim programı gerçekleştirdiklerini, 6 bin 100 öğretmenin bundan yararlandığını ve 4 bin 448 öğretmenin sertifika almaya hak kazandığını belirten Selçuk, bu sayıları artıracaklarını ifade etti.

Bakan Selçuk, konuşmasında salgın sonrasında yapılması planlanan yüz yüze eğitimle ilgili açıklamada bulundu.

Bakan Selçuk: Yüz yüze eğitim birtakım teknik hazırlıklarımız var VİDEO

TEKNİK HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

Selçuk, "Birtakım teknik hazırlıklarımız var, çok kısa süre içerisinde gereken açıklamalar yapılacak." dedi.

Dijital dünyaya uyum sağlamanın eğitim için önemli olduğuna işaret eden Selçuk, "Bulut bilişim, büyük veri, blok zinciri ve iş zekası gibi eğitim alanlarını gündeme getireceğiz. Öğretmenlere bu müjdeyi şimdiden verebiliriz. Bu alanlarda da yeni eğitimler açılacak." diye konuştu.

Öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri gerektiğine dikkati çeken Selçuk, öğretmenlerin eğitimlere başvurularının yüksek olduğunu aktardı.

Salgın sürecinde ödün vermeden çalışan öğretmenlerin başarı hikayelerine şahit olduklarına değinen Selçuk, Türkiye'nin dünyaya örnek olacak uygulamalar yaptığını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitimde teknik hazırlıklarımız var #1

YAZILIM VE KODLAMA EĞİTİMİ DEVAM EDECEK

Bakan Selçuk, öğretmenlere verilen eğitimler her ne kadar bireysel ve mesleki boyutta görünse de bunların her alana faydası olacağını kaydetti.

Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Erkul da Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran uzaktan eğitimde daha hızlı hareket ettiğine dikkati çekerek, bunun gelecekte dünyayla rekabette nasıl bir artıya dönüşeceğinin görüleceğini anlattı.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ise program kapsamında, 1'inci fazın sona erdiğini kaydederek, öğretmenlere yönelik yazılım, kodlama eğitimlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Selçuk, çevrim içi bağlantıyla öğretmenlere dijital olarak sertifikalarını takdim etti.

Ziya Selçuk: Belirli sınıflarda 21 Eylül'de eğitim başlayacak ViDEO