MEB'den EBA açıklaması: Siber saldırıya uğradık

MEB'den EBA açıklaması: Siber saldırıya uğradık

22 Eylül'de EBA sisteminin geçici olarak çökmesine ilişkin MEB'den yapılan açıklamada, "Siber saldırılara maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir." denildi.

MEB'den EBA açıklaması: Siber saldırıya uğradık

Milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitimi için tasarlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), 22 Eylül'de geçiçi olarak çökmüştü.

Öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de girmekte sorun yaşadığı sistemden, çok kalabalık olduğu için sorun yaşandığı bildirildi.

MEB, KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen açıklama şöyle:

"22 Eylül 2020 Salı günü sabah saatlerinde EBA Platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik sorunla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

MEB den EBA açıklaması: Siber saldırıya uğradık #1

KULLANICI YOĞUNLUĞU

Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunları, vakit kaybetmeksizin yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır.

HIZLI GEÇİŞ ÖZELLİĞİ İYİLEŞTİRİLDİ

22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içerisinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ilave olarak, öğrencilerin günlük ders programının tamamına yakınını canlı dersler aracılığıyla öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. Eş zamanlı kullanım kaynaklı ortaya çıkan durumla ilgili tespitler anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek doğrudan canlı dersine katılabilmesini sağlayacak “Hızlı geçiş” özelliği iyileştirilmiştir.

MEB den EBA açıklaması: Siber saldırıya uğradık #2

DDOS SALDIRISI

Bunun yanı sıra, yeni dönem açılışı ile çok yüksek kullanım trafiklerine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir. DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür.

2 SAAT İÇERİSİNDE SORUN ÇÖZÜLDÜ

Bu durumun erken farkına varılması ile anında gerçekleştirilen müdahaleler neticesinde 2 saat içerisinde EBA Platformu ve EBA Canlı Ders sistemi normal hizmet sunmaya devam etmiştir.

EBA Sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır."

MEB den EBA açıklaması: Siber saldırıya uğradık #3