Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye

Türkiye'nin Avrupa'ya oranla eğitimde oldukça ileri bir seviyede olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD verileriyle birlikte durumu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye

2021 öğretmen atamalarının gerçekleştirildiği sırada kuraya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesine oranla eğitim ve öğretmen hakları noktasında ileri seviyede olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD verilerini de açıkladı.

2002 yılında 500 bin civarında öğretmen olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayının 1 milyon 200 binlere ulaştığını belirtti.

"ÖĞRETMEN MAAŞLARINI EN ÇOK İYİLEŞTİREN ÜLKE TÜRKİYE'DİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitime ayrılan bütçenin tüm kurumlar arasında ilk sıraya çekildiğinin altını çizerek, "Bu sürecin asli unsuru olan öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık. Nitekim Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir. AB'nin bu konudaki raporuna göre Avrupa'da öğretmenler için zorunlu ders saati en düşük ülke yine Türkiye'dir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye ViDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye #1

"TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLERİN STRESİ YÜZDE 20 CİVARINDA"

Eğitime ayrılan bütçenin tüm kurumlar arasında ilk sıraya çıkartıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık. Avrupa'da öğretmenlerin yaklaşık yarısı işlerinde stres yaşarken bu oran Türkiye'de yüzde 20 civarında." dedi.

"700 BİN ÖĞRETMENİ DÖNEMİMİZDE ATADIK"

Yüz binlerce öğretmen ataması yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, "Okullarda görev yapan öğretmenlerimizin 700 binini bizim dönemimizde atayarak öğretmen ihtiyacımnızı hızla kapattı.

İnşaa ettiğimiz okullar ve dersliklerle sınıfların öğrenci mevcutlarını azalttık. Geçmişte ortalama 30 civarındaki saısıyla OECD üleklerinin çok üstünde olan sınıf mevcutlarımız 22 civarındadır." ifadelerini kullandı.

"OECD ORTALAMASINI YAKALADIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün artık Türkiye'deki sınıf ortalama mavcutları İngiltere, Avusturalya, Fransa gibi ülkelerdekinden daha düşük, Almanya ve ABD'yle yaklaşık aynı seviyededir.

Yaptığımız atamalarla ilkokullarda 15, orta okul ve lisede 13 öğrenci düşen OECD ortalamasını yakaladık." açıklamasında bulundu.

2021 ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR?

Öğretmen atamalarının gerçekleştirilmesinin ardından, öğretmen maaşları gündeme geldi. Temmuz ayında yapılan zam oranının ardından, öğretmenlerin ne kadar maaş alacağı merak ediliyor.

2021 yılı itibarıyla öğretmenlerin aldıkları maaş şu şekilde;

  • Göreve yeni başlayan bir öğretmen (9/1) 2021 Temmuz ayında 5 bin 822 TL alırken, 2022 Ocak ayında ise 6 bin 201 TL alacak.
  • Yılın ikinci dilimi olan 2022 yılı Temmuz -Aralık döneminde ise maaşı 6 bin 635 TL'ye yükselecek.
  • 2023 yılına gelindiğinde yine zam oranı baz alınırsa; 2023 Ocak- Haziran ayına kadar 7 bin 165 TL alan öğretmenin maaşı, 2023 Temmuz ayından yıl sonuna kadar ise 7 bin 594 TL olacak.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye #2