Zarif: ABD, İran'ın dostlarına baskı uyguluyor

Zarif: ABD, İran'ın dostlarına baskı uyguluyor

İranlı bakan, Washington yönetiminin, bölgedeki çıkarlarını hedef aldığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Meclis Genel Kurulu'nda milletvekillerinin dış siyasetle ilgili sorularını yanıtladı.

Zarif; Türkiye, Rusya ve İran’ın tesis ettiği Astana sürecinin Suriye'de huzuru sağlayan tek girişim olduğunu söyledi.

Bölgede Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Irak ve Pakistan ile çok iyi ilişkilere sahip olduklarını belirten Zarif, ABD'nin Tahran yönetimine yönelik tutumuna değindi.

"DOSTLARIMIZA BASKI UYGULUYORLAR"

İranlı bakan, "ABD, ekonomik savaş dayatmak istiyor. İran'ın dostlarına baskı uyguluyor ve bölgedeki çıkarlarını hedef alıyor." ifadesini kullandı.

ABD tarafından öldürülen İranlı General Kasım Süleymani ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Zarif, kendisinin Süleymani ile bölgede koordineli çalıştığının altını çizerek, "ABD; liberal, reformist, muhafazakar, devrimci ve devrim karşıtı tanımıyor. İsrail de öyle. Bunlar İran'a karşıdır. ABD (İran’daki) sistemi etkisiz hale getirmeyi ve halkı hükümetten ayırmayı amaçlıyor." diye konuştu.

Zarif: ABD, İran ın dostlarına baskı uyguluyor #1

KÜRSÜYÜ TERK ETMEK İSTEDİ

Bazı milletvekillerinin "Zarif yalan söylüyor" diye çıkış yapması üzerine, İranlı Bakan kürsüyü terk etmek istedi ancak Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf'ın müdahalesiyle kürsüde kalarak konuşmayı sürdürdü.

Zarif, milletvekillerinin suçlamaları karşısında kendisini İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’den aldığı desteği hatırlatarak savundu. Zarif, İran anayasasına göre ülkenin dış siyasetini belirleyenin de Hamaney olduğunu hatırlattı.