Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri

Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri

Adayı kaplayan alevler, bir cep telefonu kamerasınca saniye saniye kaydedildi. Atina yönetimi, yangına müdahale edilmediği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri

Yunanistan'ın en büyük ikinci adası Eğriboz'da endişe verici görüntüler kayda geçti.

Orman yangınlarının devam ettiği ülke genelinde Yunan halkı, feribotlarla ve teknelerle bulundukları bölgelerden tahliye edildi.

ALEVLER ADAYI KAPLADI

Adeta cehennemin yaşandığı Eğriboz adasını saran alevler ve gökyüzünü kaplayan duman kameraya yansıdı.

Adanın kuzeyindeki İstiaia'nın Belediye Başkanı Giannis Kotzias'ın Yunan basınına yaptığı açıklama sırasında kullandığı ifadeler, bölgede yaşananların özeti niteliğindeydi.

BELEDİYE BAŞKANI İSYAN ETTİ: KİMSE YOK, SONUMUZ YAKIN

"Sonumuz yakın" diyen Kotzias, "Artık çok geç. Alan yok oldu. Yanmamıza izin verdiler. Tek başımıza kaldık. Uçak, helikopter, itfaiyeci yok." şeklinde konuştu.

Kotzias, sadece kendilerinin ve gönüllülerin mücadele ettiğini belirterek, "Devletin yaptığı ayıp. Tek yaptığı tahliye mesajları göndermek." dedi.

Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri ViDEO

"ŞARTLAR, UÇAK VE HELİKOPTERLER İÇİN ELVERİŞLİ DEĞİL"

Eğriboz'un kuzeyindeki ana liman olan Aidipsos sakinlerinden, korların evlerine girmesini önlemek için pencereleri, kapıları ve bacaları kapatmaları istendi.

Sivil Koruma Şefi Nikos Hardalias, Eğriboz'daki şartların su atan uçakların ve helikopterlerin uçması için elverişli olmadığını söyledi.

"PİLOTLAR TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYA"

Hardalias; pilotların yoğun dumandan kaynaklanan düşük görüş ve yangından gelen rüzgar akımları nedeniyle "büyük tehlike" ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Yunanistan'ın filosunda yangınlara müdahale için toplam 38 uçak bulunduğu belirtiliyor.

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele FOTO GALERi

Yunanistan ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri #1

MİÇOTAKİS: ÜZGÜNÜZ

Dün başkent Atina'da itfaiye karargahını ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, gönüllü bir itfaiyecinin ölümü nedeniyle "derin üzüntüsünü" dile getirdi.

Miçotakis, daha sonra uçakların alevlere müdahale etmek için kullandığı havalimanını ziyaretinde pilotlara teşekkür etti, orman yangınlarından etkilenenlere yardım sağlanmasının birinci önceliği olacağını kaydetti.

"ÇEVREMİZİ ESKİ HALİNE GETİRECEĞİZ"

Yunan başbakan ayrıca tüm yanan alanların yeniden ağaçlandırılacağının sözünü verdi. "Bu kabus gibi yaz geride kaldığında, mümkün olan en kısa sürede hasarı onarmaya ve çevremizi tekrar eski haline getirmeye odaklanacağız." diye ekledi.

Yunan ve Avrupalı yetkililer, İtalya, Balkanlar, Yunanistan ve Türkiye'de etkili olan yangınlar nedeniyle iklim değişikliğine işaret ediyor.

Yunanistan ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri #2