Yunanistan'da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi

Yunanistan'da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi

Kampta kalan 30 yaşındaki Afganistanlı göçmen, "Bize yemek verilmiyor. Yemek ihtiyacımızı, şehrin merkezinde bulunan evsizlere yemek dağıtan bir kilisede karşılıyoruz" dedi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Eleona göçmen kampı dışında çadırlarda yaşayan yaklaşık 18 göçmen aile; yemek, su ve elektrik imkanlarından yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

YEMEK BULAMIYORLAR

İki aydır Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Eleona kampı dışında çadırda yaşadığını söyleyen 30 yaşındaki Afganistanlı Muhammed Cevad, şartların çok kötü ve en büyük sıkıntılarının ise yemek bulamama olduğunu söyledi.

Yunanistan da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi #1

"KİLİSE KARŞILIYOR"

Cevad, bazı ailelerin 4 aydır kamp dışında çadırlarda yaşadığını belirterek, "Burada sadece kampta kalanlara yemek veriliyor, bize yemek verilmiyor. Yemek ihtiyacımızı, şehrin merkezinde bulunan evsizlere yemek dağıtan bir kilisede karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yunanistan da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi #2

"BEKLEMEMİZ GEREKTİĞİ SÖYLENİYOR"

Geçen hafta yağan şiddetli yağmurun ardından bir yetkilinin kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Cevad, "Bize sürekli beklememiz gerektiği söyleniyor. Yetkiliye, 'kampta 18 aile için yer olduğunu, neden hala dışarıda kaldığımızı' sorduk. Kimse net bir cevap vermiyor sadece beklememiz gerektiği söyleniyor." diye konuştu.

Yunanistan da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi #3

EZİLME TEHLİKESİ DE YAŞIYORLAR

Irkçılığa ve Faşist Tehdite Karşı Hareket (KEERFA) tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ailelerin yaşadığı sıkıntılara dikkati çekilerek, "Bu insanlar kampta yaşamak istiyor, çadırlarda değil. Hükümet ve Atina Belediyesi, derhal bu soruna çözüm bulsun. Bu insanlar, her gün yoldan geçen araçlar tarafından ezilme tehlikesi yaşıyor." ifadelerine yer verildi.

Yunanistan da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi #4

Yunanistan da kamp dışındaki göçmenlerin yaşam mücadelesi #5