Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz'de tatbikat düzenledi

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz'de tatbikat düzenledi

Atina'dan yapılan açıklamada, tatbikata Fransa'ya ait iki Rafale uçağının katıldığı belirtildi.

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz'de tatbikat düzenledi

Yunanistan ve Fransa'nın, Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak adımları sürüyor.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, iki ülkenin daimi askeri iş birliği çerçevesinde Türkiye'nin NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan ettiği sahayı da kapsayan bölgede, bugün ortak askeri tatbikat icra ettiği açıklamasını yaptı.

TATBİKAT YAPTILAR

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetleri için Türkiye'nin ilan ettiği NAVTEX'in "yasa dışı" olduğu öne sürülen açıklamada, tatbikat çerçevesinde Fransa'ya ait iki Rafale uçağının Girit Adası'ndaki Suda Üssü'nü kullandığı belirtildi.

Yunanistan ve Fransa Doğu Akdeniz'de tatbikat düzenledi ViDEO

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz de tatbikat düzenledi #1

"FRANSIZ ASKERİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRECEĞİM"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile telefonda görüşmüştü. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos da ayrıca Fransız mevkidaşı Florence Parly ile telefon görüşmesi yapmıştı.

Macron, bölgede yükselen tansiyona ilişkin yaptığı açıklamada, "Yunanistan dahil Avrupalı ortaklarla iş birliği içerisinde gelecek günlerde Doğu Akdeniz’de Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim." ifadesini kullanmıştı.

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz de tatbikat düzenledi #2

PENTAGON ENDİŞELİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Yunanistan ve Fransa deniz kuvvetlerinin Akdeniz’in doğusunda ortak tatbikat düzenlemesine tepki gösterdi.

Hoffman, bugünkü basın toplantısında, Yunanistan ve Fransa’nın ortak tatbikatıyla ilgili, “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden endişeli olduğumuz ortada” ifadesini kullandı.

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz de tatbikat düzenledi #3

"GERİLİMİN AZALMASINI İSTİYORUZ"

Fransa ve Türkiye’nin, NATO içinde ABD’nin son derece önemli müttefiki olduğunu kaydeden Hoffman, “Gerilimin azalmasını istiyoruz. Onların işbirliğine devam ederek daha az elverişli koşullarda savaş gemilerini veya uçaklarını kullanma ihtiyacını öngörmeyen çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz de tatbikat düzenledi #4

Oruç Reis Gemisi, Akdeniz'de araştırma alanına ulaştı ViDEO